Skuteczne sposoby na pozbycie się trądziku. Jak wyleczyć trądzik?

Posted on

Nawracający trądzik zazwyczaj kojarzony jest z młodością. To osoby młode najczęściej cierpią z tego powodu, borykając się z różnymi odmianami trądziku. Trądzik młodzieńczy, trądzik hormonalny, trądzik różowaty – trądzik ma wiele odmian. Dlaczego trądzik powstaje? Co jest odpowiedzialne za pojawianie się tych nieestetycznych zmian skórnych? Czy każdy może dostać wyprysków na ciele? Czy trądzik jest zaraźliwy? Wokół tego problemu narosło wiele pytań, na które zaraz odpowiemy.

Czym jest trądzik?

Trądzik jest schorzeniem, które objawia się nadmiernym wydzielaniem łojotoku. Cera ma skłonność do nadmiernego przetłuszczania się. Za taki stan może być odpowiedzialne wiele czynników. Trądzik może obejmować wiele miejsc na ciele. Można spotkać trądzik na plecach, trądzik na twarzy, trądzik na szyi.

Trądzik ma kilka odmian. Jest to dolegliwość, która często objawia się nieestetycznym wyglądem, w postaci krost, zaskórniaków, ropnych grudek czy torbieli. Trądzik, niejednokrotnie prowadzi do stanu zapalnego. Zaognione zmiany są jeszcze cięższe do usunięcie oraz często sprawiają ból.

Występowanie trądziku często jest uzależnione od wieku. Wraz z wiekiem dojrzewania i zmianą hormonalną następuje największy wyrzut zmian trądzikowych. Jednak mało kto wie, ze trądzik może także występować u noworodków. U osób dorosłych również można zauważać wykwit.

Objawy trądziku

Objawy trądziku są u wielu osób bardzo podobne. Otóż skóra wydaje się być właśnie w tym okresie bardziej tłusta. Również włosy mogą się bardziej i szybciej przetłuszczać niż zazwyczaj. Ponadto na skórze pojawiają się na początku malutkie krostki, które przypominają grysik. Takie zmiany z biegiem czasu mogą się zaogniać.  Z czasem, krostki mogą stawiać się większe i mogą być wypełnione białym płynem.

Mogą pojawiać się także tzw. zaskórniki otwarte, które będą charakteryzowały się zbieraniem się czarnych kropek. Jest to wynik wydobywanie się z otwartych porów łoju. Tego typu zmiany, najczęściej zauważa się na twarzy (czoło, policzki, broda), plecach czy klatce piersiowej.

Trądzik najczęściej występuje w zaognionych postaciach w okresach zimowych, w letnich zaś, chory może odczuwać sezonową ulgę. Chociaż nie wiąże się to z jego zniknięciem.

Przyczyny powstawania trądziku

Zmiany hormonalne i tendencje do wyprysków, to główna przyczyna powstawania trądziku. Nieodpowiednia higiena, zły dobór kosmetyków, także przyczyniają się do powstawania trądziku.

Co więcej osoby, które piją często alkohol lub palą papierosy mogą zauważać u siebie częstsze problemy z cerą. Makijaż to kolejna podstawa do powstawania trądziku. Makijaż skutecznie zatyka pory i nie pozwala skórze swobodnie oddychać. Zanieczyszcza ją.

Do powstawania trądziku bardzo mocno przyczynia się także stres i sytuacje, w których nasz organizm czuje się zagrożony. Nadmiar kortyzolu, nie działa dobrze na żaden aspekt naszego ciała i mózgu. Bardzo często powstawanie trądziku upatruje się w złej diecie. Jaka dieta jest najlepsza na trądzik? Czy taka w ogóle istnieje?

Trądzik, a dieta

Mając problem z trądzikiem najlepiej i najbezpieczniej jest posiłkować się odpowiednią dietą. Dieta na trądzik nie istnieje, jednak należy wykluczyć z niej produkty, które bardzo mocno nasilają powstawanie nieestetycznych zmian. Przede wszystkim wyeliminujmy z diety, takie produkty jak:

 • słodycze;
 • cukier;
 • ostre przyprawy;
 • kawa;
 • napoje gazowane;
 • tłuste potrawy;
 • fast-foody.

Jeżeli zależy nam na zdrowiu, to odstawmy całkowicie alkohol oraz papierosy. Wybierajmy produkty, które odżywią naszą skórę oraz będą łagodziły stany zapalne: płatki owsiane, produkty pełnoziarniste, zielone warzywa, owoce o niskiej zawartości cukrów, woda niegazowana.

Rodzaje trądziku

Jak już zostało wspomniane istnieje kilka rodzajów trądziku. Tak samo, jak może występować w wielu miejscach na ciele, mieć różną postać czy występować w różnym wieku.

Trądzik młodzieńczy

Jest to jedna z popularniejszych postaci tego schorzenia. Występuje zazwyczaj u osób młodych, w okresie dojrzewania. W tym przypadku, zmiany nie są dalece posunięte. Trądzik najczęściej przybiera formę drobnego grysiku. Może występować na czole czy plecach. Zazwyczaj ustępuje samoistnie.

Trądzik niemowlęcy

Skóra niemowlęca jest bardzo delikatna i wrażliwa. Często może dojść do przegrzania tak wrażliwego i podatnego ciałka, jeżeli dziecko będzie przebywało zbyt długo w wysokiej temperaturze albo będzie przykryte warstwą ubrań. W związku z tym na skórze mogą pojawiać się zmiany. U małych dzieci mówi się o trądziku noworodkowym i niemowlęcym, występującym w zależności od wieku.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty, to jedna z poważniejszych odmian trądziku. Znacznie częściej obserwuje się go u kobiet i co ciekawe, występuje dopiero po 40 roku życia. Oczywiście nie u każdej osoby musi wystąpić, a zdarza się także tak, że nawet młode osoby chorują na tę odmianę.

Trądzik różowaty zaczyna się na nosie, a następnie rozprzestrzenia się na policzki czoło, a nawet szyję i dekolt. Może tworzyć się zaczerwienie wokół powstających zmian. W konsekwencji powstają krostki i bruzdy.

Trądzik wywołany

Jest to odmiana trądziku, która występuje w konsekwencji pewnych zachować czy użycia określonych produktów. Może być następstwem przyjmowania leków albo być wywoływany poprzez czynnik uczulający. Często występuje u kobiet, po zabiegach kosmetycznych.

Trądzik bliznowcowy

Można go zaliczyć jako zupełnie odrębną zmianę. Często pojawia się w okolicach twarzy. Przybiera postać blizn, które niejednokrotnie mogą być sporych rozmiarów. Powstają one poprzez zablokowanie porów łojem.

Leczenie trądziku

Leczenie trądziku zależne jest od powstałych zmian. Ważne jest też to, czy pacjent ma stan zapalny. Jeżeli chodzi o leczenie trądziku u młodzieży i dorosłych, to niczym się ono nie różni. Leczenie trądziku powinno się zacząć od zmiany nawyków żywieniowych.

Dane leczenie uzależnione jest od wielu czynników, dlatego każda osoba powinna udać się do lekarza dermatologa, w celu dostosowania odpowiedniej kuracji. Trądzik można leczyć z pomocą odpowiednich maści, ale także preparatami doustnymi czy nawet antybiotykiem. Profesjonaliści uważają, iż leczenie antybiotykowe powinno być łączone z retinoidami.

Jak wiadomo bezpośrednio za powstawanie trądziku odpowiedzialne jest:

 • stan zapalny skóry;
 • bakterie i drobnoustroje;
 • rogowacenie mieszków włosowych;
 • nadmiar wydzielanego łoju.

Niektórzy twierdzą, że jedynym sposobem na całkowicie pozbycie się trądziku jest izotretinoina podawana doustnie. Mogą ją stosować osoby, które mają problem z bliznami po trądziku. Ta substancja bardzo dobrze działa również na nie.

Długotrwała antybiotykoterapia wymaga włączenia w leczenie nadtlenek benzoilu. Wspomaga leczenie trądziku.

Trądzik u osób dorosłych

Zazwyczaj trądzik kojarzony jest z latami młodzieńczymi. Niestety coraz częściej występuje także u kobiet dojrzałych. Po 30 roku życia, kobiety mogą zauważyć więcej wyprysków na: plecach, brodzie, szyi czy dekolcie. Ma on też inną postać. Najczęściej występuje w postaci małych grudek lub grysiku. Nawet jeśli kobieta nie miała takich problemów w młodości, to mogą się pojawić w starszym wieku.

Na powstawanie trądziku u osób dorosłych może mieć wpływ zbyt wysokie stężenie androgenów. Kobiety mogą doświadczać takiej sytuacji zwłaszcza przed miesiączką – właśnie wtedy większość z nas zauważa więcej wyprysków.

Wahania hormonalne – bo o nich mowa – można zniwelować. Otóż do ich powstawania przyczyniać się może nadmierny stres, nieodpowiedni sposób odżywiania się czy zła dieta i brak ruchu, bądź odwrotnie brak czasu na porządny wypoczynek i sen.

Leczenie trądziku u kobiet dorosłych należy rozpocząć od wizyty u lekarza. Można także pomyśleć o dostosowaniu odpowiednich kosmetyków oraz o wykonywaniu peelingów. Jednak na początku dermatolog powinien ocenić stan powstałego trądziku.

Naturalne sposoby leczenia trądziku

Trądzik jest trudnym do wyleczenia schorzeniem, ponieważ często nawraca. Jednak można mu zapobiegać. Warto poznać sposoby na walkę z trądzikiem, po to, aby minimalizować jego objawy.

Drożdże

Mówi się, że drożdże dobrze działają na zmiany trądzikowe. Drożdże znalazły szerokie zastosowanie w kosmetyce. Bardzo często dodawane są do preparatów wspomagających porost włosów czy walkę z trądzikiem. Mało kto wie, że dzięki drożdżom nie tylko poprawimy wygląd cery, ale także wspomożemy swoją odporność.

Maseczka z drożdży

Łyżeczkę drożdży należy rozpuścić w ciepłej wodzie. Wody nie powinno być za dużo, żeby móc swobodnie rozprowadzić maseczkę po twarzy i utrzymać ja kilka minut. Drożdże na twarzy lub w miejscach objętych trądzikiem, należy trzymać około pół godziny. Po tym czasie trzeba bardzo dokładnie je zmyć. Kurację można powtarzać co dwa dni, przez miesiąc.

Drożdże do picia

Drożdże mają swój specyficzny smak i zapach i mało kto go lubi. Jednak, aby pozbyć się trądziku i polepszyć stan swojej skóry, można drożdże pić. Łyżeczkę drożdży należy zalać wodą i dodać cukier. Całość trzeba dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną mieszankę należy pić raz dziennie, przez 10 dni. Po tym czasie przerywamy kurację.

Co do drożdży, to należy wiedzieć czy nie jesteśmy na nie uczuleni. W związku z tym należy udać się do lekarza w celu otrzymania diagnozy.

Aloes

Aloes jest znany ze swoich licznych właściwości. Do głównych można zaliczyć:

 • działanie ściągające;
 • działanie przeciwzapalne;
 • działanie zwalczające bakterie i drożdże;
 • działanie nawilżające;
 • działanie oczyszczające.

W związku z tym warto z niego korzystać. Na rynku dostępne są liczne maści z aloesu, ale także toniki. Co więcej, można kupić żywy aloes, odcinać jego pędy i smarować miejsca objęte trądzikiem. Istnieje także sok z aloesu, który można rozcieńczać z wodą i wypijać codziennie rano.

Ochrona przed słońcem

Trądzik należy chronić przed słońcem. Może się wydawać, że trądzik znika, gdy skóra jest opalona, jednak nic bardziej mylnego. Objawy szybko przybierają na sile, ponieważ wysuszona skóra musi się bronić. Wtedy wydziela jeszcze więcej łoju – tak niebezpiecznego da trądziku. Dlatego przed wyjściem na słońce, należy posmarować twarz kremem ochronnym.

Nie wyciskaj pryszczy

Chcąc pozbyć się nieciekawych i ropnych zmian, często je wyciskamy. Nie wolno tego robić! Ropa i wydzielina, mogą się szybko przenieść w inne miejsca i rozprzestrzeniać stan zapalny. Stosuj maści i kremy punktowo, aby nie zakazić pozostałych miejsc.

Zabiegi kosmetyczne

Jeżeli pewniej czujemy się w profesjonalnych rękach, to wybierzmy się do lekarza lub kosmetyczki. Trądzikowi dobrze może zrobić zabieg kawitacyjny. Można pokusić się także o maseczkę z kojących alg. Kosmetyczka lub kosmetolog najlepiej oceni stan skóry i najlepiej doradzi.

Trądzik można wyleczyć, jednak należy wiedzieć w jaki sposób. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do skuteczności danych produktów, to udajmy się do dermatologa i zagłębmy się w mądre lektury na temat trądziku. Uczmy się, czytajmy, słuchajmy i dowiadujmy. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze, a nasze piękno niejednokrotnie jest od niego zależne.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
 • Share

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.

Dołącz do nas :)

Otrzymuj nowości ze świata mody i porady dla kobiet. 

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera