Relaks receptą na zdrowie? Charakterystyka 11 najpopularniejszych rodzajów masażu

Posted on

Ośrodki SPA i salony piękności przestały być atrakcją dla wybranych. Coraz więcej osób chce korzystać z tego typu usług zdając sobie sprawę, że nie jest to tylko niekonieczna zachcianka, ale przede wszystkim dbanie o własne zdrowie fizyczne i psychiczne. Sporą popularnością cieszą się różnego rodzaju masaże, które są idealnym sposobem na pozbycie się bólu lub stresu. Które relaksują, a które pobudzają? Jak wybrać odpowiedni masaż dla siebie? Jakie są najlepsze metody masażu? O tym poniżej.

Na czym opiera się masaż?

Poszczególne rodzaje masażu opierają się głównie na konkretnych technikach bazujących na wiedzy fizjoterapeutycznej oraz ogólnej pracy z ciałem. W zależności od typu, mogą również odwoływać się do kultury i jej rytuałów oraz medycynie naturalnej (np. medycyna chińska). To właśnie z takich nauk wywodzi się wiele zabiegów orientalnych, które są w Europie ciekawą odmianą. Rodzaje masażu są niezliczone, a kiedy ciało woła o pomoc, może być trudno połapać się w szerokiej ofercie ośrodków SPA. A przecież warto się przygotować do takiej wizyty- chociażby pod kątem psychicznym, by wiedzieć, czego się spodziewać.

Najpopularniejsze rodzaje masażu

1. Masaż klasyczny

Najpopularniejsza forma masażu. Często wybierana jako sposób poprawienia stanu fizycznego i psychicznego- w zależności od preferencji może działać relaksująco, pobudzająco lub leczniczo. W masażu klasycznym kolejno stosuje się pięć technik, które są niejako etapami zabiegu:

  • Głaskanie
  •  Rozcieranie
  •  Ugniatanie
  •  Oklepywanie
  •  Wibracje

+ dla tradycjonalistów szukających uniwersalnych metod poprawy samopoczucia i sprawności fizycznej

2. Masaż relaksacyjny

Jego głównym celem jest uspokojenie ciała i umysłu, uwolnienie od stresów i zmniejszenie napięć w newralgicznych partiach ciała. Wspomaga regenerację organizmu, a przez wyciszenie niweluje niechciane skutki długotrwałego stresu, który „odkłada” się na ciele (bóle i napięcia barków, blokady w odcinkach kręgosłupa itd.). Pozwala zdiagnozować wiele przyczyn bólu, które tworzą tzw. punkty spustowe. Wyjątkowy nastrój towarzyszący zabiegowi odpręża wszystkie zmysły.

+ dla zestresowanych szukających odprężenia i zmniejszenia napięć mięśniowych

3. Masaż szwedzki

Masaż często wybierany na początek, gdy nie ma się doświadczeń związanych z masowaniem. Polecany dla osób, które mają małe lub średnie napięcia, głównie na plecach. Kołowe, posuwiste ruchy rozluźniają niewielkie napięcia ciała. Delikatny i przyjemny.

+ dla nieoswojonych z technikami manualnymi pragnących delikatnego relaksu

4. Masaż izometryczny

Charakteryzuje się tym, że wykonuje się go na napiętym mięśniu. Wykonywany w przypadku zaników mięśniowych. Pozwala przywrócić siłę mięśniom, które uległy osłabieniu oraz zwiększyć ich masę bez ćwiczeń fizycznych. Usprawnia przepływ limfy i wspiera redukcję tkanki tłuszczowej. Ze względu na terapeutyczny charakter i wyznaczony cel, masaże izometryczne stosuje się codziennie lub co drugi dzień w seriach, które należy powtarzać w razie potrzeby (jedna seria obejmuje zwykle 10 zabiegów). Jest to rodzaj masażu, który pomaga w rekonwalescencji po urazach, porażeniach, pomocniczo w kuracjach odchudzających lub jest stosowany jako część treningu dla osób zaangażowanych sportowo.

+ dla osób potrzebujących skutecznej pomocy w rekonwalescencji po urazach i chcących wzmocnić siłę mięśniową

5. Masaż leczniczy

Jego celem jest leczenie pewnych schorzeń organizmu w oparciu o techniki masażu klasycznego. Zabiegi manualne są dobierane do indywidualnych potrzeb pacjenta i skupiają się na doprowadzeniu organizmu do równowagi. Świetnie zapobiega rozwojowi chorób. Jest też często stosowany jako dopełnienie innych terapii.

+ dla chcących leczyć schorzenia organizmu w sposób naturalny i dostosowany do indywidualnych potrzeb

6. Masaż sportowy

Niezbędny element dla sportowców i osób wykonujących dużo pracy fizycznej. Cele takiego zabiegu są dostosowane do procesu sportowego. Może leczyć nabyte kontuzje i przeciążenia wynikające np. z nadmiernego wykorzystywania danej grupy mięśniowej, zapobiegać kontuzjom, wzmacniać ciało, rozluźniać, zwiększać zakresy ruchu. Jest także świetnym zabiegiem regenerującym, dlatego chętnie stosuje się go jako odnowę biologiczną organizmu. Terapeuta dobiera metody pracy z ciałem na podstawie uprawianej przez pacjenta dyscypliny sportowej oraz celów treningowych.

+ dla sportowców i osób w dużym stopniu zaangażowanych w aktywność fizyczną

7. Masaż tajski

Nazywany jogą dla leniwych (tzw. pasywna joga). Wykorzystuje wiele pozycji, do których terapeuta układa pacjenta rozciągając jego ciało, rozluźniając konkretne partie mięśni oraz zwiększając zakresy ruchu. Usprawnia krążenie krwi i limfy, wzmacnia odporność oraz przywraca równowagę organizmu. Masaż taki opiera się na uciskaniu określonych punktów na ciele- terapeuta wykorzystuje do tego nie tylko dłonie, ale także przedramiona, kolana, nadgarstki, łokcie, kciuki i stopy, co może być chwilami bolesne, ale jednocześnie rozluźniające. Zabieg rozpoczyna się od stóp i kolejno poprzez inne partie ciała kończy się masażem głowy. Całe ciało jest zaangażowane.

+ dla chcących usprawnić ciało za pomocą rozciągnięcia i zwiększenia zakresów ruchomości stawów bez wymagających ćwiczeń fizycznych

8. Masaż tkanek głębokich

Dociera do głębszych warstw mięśniowych i powięziowych wykorzystując mocniejsze uciskanie. Świetnie niweluje chroniczne bóle w ciele i pozwala pozbyć się przewlekłych napięć w ciele. Dla osób szukających intensywnego masażu.

+ dla szukających ulgi i rozluźnienia w mocnym ucisku- przy wyjątkowo mocnych napięciach mięśni

9. Masaż aromaterapeutyczny

Masaż wykorzystujący mieszaniny rożnych olejków eterycznych dobranych w zależności od preferencji klienta. Może mieć działanie pobudzające, relaksujące lub rozluźniające mięśnie. Korzysta z materiałów roślinnych olejków poprawiających fizyczny i psychiczny stan organizmu.

+ dla fanów relaksu i zapachu

10. Drenaż limfatyczny

Zapobiega i niweluje powstałe obrzęki limfatyczne usprawniając przepływ krwi i chłonki. Przyspiesza metabolizm oraz ułatwia usuwanie toksyn z organizmu.

+ preferowany dla osób cierpiących na obrzęki ciała i zatrzymywanie wody w organizmie

11. Refleksologia

Najpopularniejsza jest refleksologia stóp, jednak wiele salonów oferuje także zabieg na twarz i dłonie. Polega na uciskaniu konkretnych punktów na stopach, które odpowiadają poszczególnym organom wewnętrznym człowieka. Uważana za holistyczną terapię pomagającą usprawnić działanie organizmu, znaleźć przyczyny konkretnych schorzeń oraz doprowadzić organizm do homeostazy. Masaż ten jest także świetny dla zmęczonych stóp.

+ dla zainteresowanych holistyczną terapią

Odprężenie i relaks drogą do zdrowia

Różnorodność technik i rodzajów masażu pozwala znaleźć ten idealny dla naszego organizmu. Przed wybraniem się na taki zabieg warto minimalnie orientować się co nas czeka, by przygotować się na doznania. W końcu chodzi o przyjemność, a nie stres związany z niepewnością. W razie wątpliwości terapeuta na pewno wyjaśni niepokojące kwestie, doradzi optymalną wersję zabiegów manualnych dla konkretnych schorzeń i wskaże ewentualne przeciwwskazania do ich stosowania. Warto zatroszczyć się o własne zdrowie – relaks to tylko skutek uboczny dbania o nie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • Share

1 Comments

  1. women says:

    4.5

Leave a comment

Your email address will not be published.