Jaki bezpieczny dobry krem z filtrem do opalania wybrać i kupić?

Posted on

Wraz z pierwszymi promieniami słonecznymi w okresie wiosennym, wraca tematyka związana z opalaniem, kremami z filtrem i szkodliwością promieniowania. Zauważalnie również wzrasta świadomość kosmetyczna Polek i Polaków – coraz bardziej zależy nam na tym, aby dbać o siebie rozsądnie, biorąc pod uwagę swoje potrzeby. Kosmetyki z filtrami powinny być przez nas używane cały rok, a szczególnie wtedy, kiedy przebywamy w pełnym słońcu. Kremy z filtrem UV, czyli te które mają chronić naszą skórę przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego, są jednym z tych kosmetyków, wokół którego namnożyło się mnóstwo pytań: jak wybrać dobry filtr, czy w ogóle jest konieczny, co ze słynnym przenikaniem kosmetyku w głąb organizmu, jak go stosować (przecież bieli, bywa ciężki i zapychający!)? Dlatego postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Moda na opaloną skórę

Dzisiaj już powszechna, ale właściwie to trend, który zapoczątkowała Coco Chanel. Wcześniej przez wieki opalenizna nie cieszyła się aż tak dużą popularnością. Szczególnie kobiety z wyższych sfer chroniły swoją skórę przed działaniem promieni słonecznych. Wówczas opalenizna była oznaką niskiego statusu społecznego, więc nie święciła triumfów w kanonie mody. Dopiero wiek XX i czasy współczesne to okres, kiedy opalone ciało jest postrzegane jako piękne.

Rodzaje promieniowania – co warto wiedzieć?

Zacznijmy od początku. Skuteczna ochrona to taka, która została opracowana na podstawie dobrej znajomości wroga. Aby wiedzieć, jak się chronić, trzeba wiedzieć przed czym. Najczęściej mówiąc o szkodliwości promieni UV, mamy zwykle na myśli promieniowanie UVB i UVA, które ma dwa rodzaje A1 i A2. Ale promieniowanie ultrafioletowe (UV) stanowi jedynie 5% całego promieniowania słonecznego, które dochodzi do Ziemi. Około 39% promieni to światło widzialne, resztę około 56% stanowi promieniowanie podczerwone.

Warto zwrócić uwagę, że na granicy promieni UVA i światła widzialnego znajduje się niebieskie światło widzialne. To właśnie ono jest wytwarzane przez większość elektronicznych urządzeń, więc większość z nas ma z nim kontakt bardzo często, częściej niż z każdym innym promieniowaniem.

Dlaczego warto używać kremu z filtrem (nie tylko latem)?

Zwykle zainteresowanie kosmetykami z filtrami rośnie w naszym kraju w marcu, przez jakiś czas się utrzymuje, by koło września odejść w niepamięć konsumentów. Promieniowanie UV i niebieskie światło widzialne niszczą włókna kolagenowe, więc skóra wiotczeje, zmarszczki stają się głębsze, a cały proces starzenia się skóry postępuje szybciej, jeśli często pozostawiamy naszą skórę bez ochrony. Dodatkowo promieniowanie UV jest odpowiedzialne za wszelkie zmiany skórne, w tym te związane z powstawaniem nowotworów skóry.
O ochronie przeciwsłonecznej błędnie myślimy tylko w okresie wiosenno-letnim (co widać w drogeriach i aptekach), a powinniśmy pamiętać o niej codziennie, szczególnie jeśli nasza pielęgnacja bazuje na kosmetykach opartych na wszelkiego rodzaju kwasach. Krem z filtrem jest właściwie pierwszym kosmetykiem przeciwstarzeniowym. Kosmetyki z SPF chronią naszą skórą przed negatywnym działaniem promieni słonecznych, więc zapobiegają powstawaniu przebarwień i zmarszczek.

Jak chronić się przed słońcem?

Kiedy myślimy o ochronie przed słońcem, to kosmetyk z filtrem jest pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, ale nie jest on jedyną możliwą opcją. Ważne, abyśmy świadomie wybrali kosmetyk z ochroną przeciwsłoneczną. Należy wiedzieć, co właściwie odznacza popularny skrót SPF, PPD i jak wybrać kosmetyk z filtrem odpowiednim do naszej skóry.

SPF co to jest i co znaczy?

Kiedy już zdecydujemy się na kupno kremu z filtrem, to w pierwszej kolejności patrzymy na oznaczenie SPF i jego wysokość. Im wyższy tenże wskaźnik, tym krem lepiej chroni naz przed szkodliwym promieniowaniem, ale… wskaźnik ten pokazuje, na jaką ochronę możemy liczyć w przypadku promieniowania UVB i TYLKO takiego. Jest to typ promieniowania, które nas opala w sensie fizycznym (zmienia kolor naszej skóry), a działanie tych promieni zatrzymuje się na początkowych warstwach naskórka i wcale nie jest aż tak szkodliwe (o ile się nie poparzymy). SPF to wskaźnik, który pokazuje, o ile więcej promieniowania UVB potrzeba, aby nasza skóra stała zaczerwieniona, piekąca, podrażniona w stosunku do skóry bez filtra nałożonego SPF. Innymi słowy: jeśli dopiero po godzinie ekspozycji na słońce zaczynasz czuć na swojej podrażnienie, to z preparatem SPF 30 Twoja skóra będzie w stanie przyjąć 30 razy więcej promieniowania UVB. Nie oznacza to natomiast czasu, jaki możemy przebywać na słońcu. A co z ochroną przed pozostałym szkodliwym promieniowaniem?

PDD lub ++++ co to jest i co znaczy?

To właśnie wskaźnik PPD lub symbol plusa+ informuje nas o tym, w jaki sposób dany kosmetyk chroni nas przed działaniem promieniowania UVA. Im więcej plusów (maksymalnie cztery), tym wyższa ochrona. Jest to istotna sprawa, ponieważ to właśnie UVA działa negatywnie na naszą skórę. Promieniowanie UVA przechodzi przez chmury, szyby i oddziałuje na nas 365 dni w roku, przenika w głębsze warstwy skóry, to one jest odpowiedzialne za procesy starzeniowe.

Filtry mineralne

W naturze wstępują tylko dwa: tlenek cynku (zink oxide), dwutlenek tytanu (titanium dioxide) i działają właściwie mechanicznie, bo odbiją promienie od naszej skóry, dodatkowo nie wchodzą w reakcję ze skórą i nie przenikają w głąb skóry. Problematyczne jest jednak to, że są ciężkie i bielą, przez to trudno się rozprowadzają i niezbyt dobrze nadają się pod makijaż (choć to jest już sprawą indywidualną).

Filtry organiczne (kiedyś chemiczne)
To filtry, które pochłaniają promienie słoneczne i przekształcają je w ciepło. Są substancjami kontrowersyjnymi, ponieważ przenikają w głąb skóry, jednocześnie wchodzą w reakcje z rogową warstwą naskórka. Ślady kremów z filtrem organicznym znaleziono w łożysku i w moczu. Istnieją jednak filtry organiczne, które są bezpieczne są to:
• Uvinul A Plus,
• Mexoryk XL,
• Mexoryl SX,
• Tinosorb M,
• Tinosorb S.

Krem z filtrem UV do opalania jaki wybrać?

Jeśli już zdecydujesz się na kupno kosmetyku, który będzie chronił Twoją skórę przed promieniowaniem, zwróć uwagę na to, czy oprócz filtru SPF, zawiera również PPD i filtry mineralne. Istotne jest również to, aby w kosmetyku znajdowały się różne filtry, ponieważ nie każdy filtr chroni tak samo. Istnieją takie, które chronią zarówno przed promieniami UVB i UVA, ale teraz takie, które chronią nas tylko przed jednym rodzajem promieniowania.

Jak działa dobry krem z filtrem do opalania?

Dobry krem z filtrem będzie odbijał promieniowanie słoneczne lub przemieniał je w energię cieplną na skórze. Ponadto krem z filtrem nie powinien zapychać naszej skóry, jego stosowanie nie powinno być równoznaczne z pogorszeniem stanu skóry – jeśli coś takiego zaobserwujemy, to znaczy, że dany kosmetyk nam nie służy i warto poszukać czegoś innego. Dobry krem z filtrem działa nawilżająco i zabezpieczająco na naszą skórę, chroni skórę nie tylko przed promieniowaniem UV, ale także przed IR (świetnie, gdyby chronił także przed niebieskim światłem widzialnym).

Krem z filtrem do opalania  pod makijaż

Świadomość na temat pielęgnacji naszej skóry rośnie. Coraz więcej z nas decyduje się na włączenie kremu z filtrem do swojej codziennej pielęgnacji. Jest jednak wciąż spora grupa, która wzbrania się przed używaniem filtrów właśnie z racji ich konsystencji i trudności z utrzymaniem się na nich makijażu. Szczególnie kosmetyki starszej generacji albo te do stosowania na całe ciało charakteryzują się tępą, trudną do rozprowadzenia konsystencją lub pozostawiają biały film. Współcześnie coraz częściej są wprowadzane na rynek kosmetyki z filtrem opracowane tak, aby dobrze sprawdzały się stosowane na twarz. Na półkach znajdziemy kremy i spraye specjalnie do twarzy, które charakteryzują się określonym wykończeniem. Z powodzeniem znajdziemy matujące i nawilżające kremy z filtrem, więc z łatwością dopasujemy coś do potrzeb naszej skóry. Ważne, żeby krem się nie rolował i nie ważył nakładanych kosmetyków. Wybierając krem z filtrem pamiętaj, żeby chronił zarówno przed promieniami UVB, UVA i IR.

Podkład z filtrem, czyli co kosmetykami kolorowymi z filtrem?

Niektóre z nas z pełni zadowala filtr, który otrzymujemy wraz z podkładem lub kremem bb. Niekiedy kosmetyki te mają nawet ochronę wysokości 50, więc jest to już całkiem ciekawa propozycja. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że filtr jest tu jedynie dodatkiem, a nie pełnowartościowym produktem, więc ochrona, jaką daje również jest dodatkowa. Jeśli nie jest to krem z filtrem z kolorową bazą, to nie powinniśmy traktować takiego podkładu czy kremu bb jako wystarczającej ochrony przed promieniowaniem. Podkład z filtrem powinien być w takim razie dodatkową ochroną, ale na pewno nie może stanowić głównej ochrony przeciw promieniowaniu.

Jak prawidłowo nakładać filtr przeciwsłoneczny?

Kupienie dobrego kosmetyku to nie wszystko. Jak zastosować krem z filtrem, żeby był w pełni skuteczny? Czy jeśli mamy filtr w podkładzie, to potrzebujemy dodatkowego kosmetyku z SPF?
Przewodnik stosowania filtrów:

Czy krem z filtrem musi być stosowany codziennie?

Teoretycznie tak. Taki krem chroni oprócz ochrony przed UVB, chroni nas również przed promieniami UVA oraz częściowo przed niebieskim światłem widzialnym. Jeśli jednak nie wychodzisz na zewnątrz, to być może filtr z podkładu wystarczy. Jeśli jednak wychodzisz na zewnątrz, szczególnie na słońce, to należy zastosować krem z filtrem 50.

Czy należy reaplikować krem z filtrem?

To zależy od tego, w jaki sposób funkcjonujemy w ciągu dnia. Jeśli nałożymy rano wysoki filtr 50, a nasze przebywanie na zewnątrz ogranicza się do przejścia do auta lub tramwaju, to nie ma potrzeby dokładania filtra. Jeżeli natomiast poruszasz się rowerem, większość czasu spędzasz na zewnątrz lub plażujesz, to filtr powinien być dokładany średnio co dwie godziny, aby w pełni nas chronił.

Czy kremy z filtrem wymagają specjalnego mycia twarzy?

Z racji swej konsystencji kremy z filtrem mogą być kłopotliwe do usunięcia, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie mycie twarzy dwuetapowe lub olejowe. W pierwszym etapie używamy preparatu na bazie oleju lub czystego olejku, a później zmywamy wszystko delikatnym żelem do mycia.

Przyjaciele filtrów

Filtry chroniące nas przed szkodliwym działaniem promieniowania doskonale współpracują z preparatami, które mają w składzie antyoksydanty lub witaminę C. Te substancje, podobnie jak filtry, przeciwdziałają starzeniu skóry, więc wspomogą ochronę przeciwsłoneczną. Świetnym rozwiązaniem będzie serum oparte na tych substancjach, które nałożymy na twarz przed aplikacją kremu z filtrem.

Krem z filtrem do cery trądzikowej lub tłustej

Wiele posiadaczek tego typu cery nie chce dołączać do swojej pielęgnacji kosmetyku, który dodatkowo może obciążyć skórę i zanieczyścić jej pory, zatem rezygnuje z kremów z filtrem. Warto jednak przetestować kilka kosmetyków, przeczytać opinie i zdecydować się na kosmetyk z filtrem odpowiedni dla naszej skóry, bo właśnie promienie UVA mogą podrażniać skórę i pogarszać jej stan.

Jak często smarować się kremem z filtrem UV na plaży?

Wybierając się na plażę, pamiętajmy o kremie z filtrem minimum 30 i koniecznie zabierzmy go ze sobą na plażę. Krem z filtrem należy zaaplikować pół godzin przed wyjściem na pełne słońce, a później regularnie (mniej więcej co dwie godziny) dokładać. Jeśli plażowanie łączymy z kąpielami, dobrze jest posmarować się takim kosmetykiem po wyjściu z wody.

Kosmetyki z filtrem UV do włosów

Szczególnie latem warto pamiętać o tym, że na działanie promieni słonecznych narażona jest nie tylko nasza skóra, ale również włosy. Najwyraźniej widać to, kiedy wrócimy z wakacji, wówczas włosy są naprzemiennie wyeksponowane na promienie słoneczne i działanie zazwyczaj słonej wody. Włosy podobnie jak nasza skóra składają się z kolagenu, który niszczą promienie słoneczne, dlatego warto je zabezpieczyć, włączając do swojej pielęgnacji kosmetyk (w postaci mgiełki lub sprayu), który ochroni włosy przed działaniem szkodliwego promieniowania.

Podsumowanie

Ochrona przeciwsłoneczna to pierwszy i podstawowy krok w trosce o młodą i piękną skórę. Im lepiej ochronimy swoją skórę, tym mniej drogich kosmetyków i zabiegów odmładzających będziemy musieli stosować, aby zachować skórę w dobrej kondycji. Trzeba pamiętać, że promieniowanie, które dociera do Ziemi nie robi sobie wakacji jesienią i zimą i jest z nami cały czas, więc ochrona przeciwsłoneczna będzie przydatna przez cały rok, a już konieczna jest, jeśli w naszej pielęgnacji są kosmetyki na bazie kwasów, o charakterze złuszczającym. W końcu lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • Share

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.