Jak skutecznie dbać o skórę? Domowe i profesjonalne sposoby.

Posted on

Skóra człowieka, każdej z nas jest inna i wyjątkowa. Niektóre są pokryte bliznami, inne pryszczami, a jeszcze inne są całe w piegach. Funkcje skóry są u każdego takie same. Jeżeli chodzi o wygląd, to u młodych osób skóra jest bardzo jędrna i elastyczna, z biegiem lat skóra traci swą jędrność stając się bardziej wiotka i obwisła. Inaczej wygląda skóra u osoby otyłej, a inaczej u szczupłej. Tak wiele dzieli każdą z nas, jednak jest coś co powinno nas łączyć: codzienna pielęgnacją swojej skóry.

Każda z nas jest inna i każdą z nas nurtują różne pytania: czego potrzebuje skóra twarzy? czego potrzebuje skóra dojrzała? czego potrzebuje skóra odwodniona? To ważne pytania, choć niejedyne. Wszystko co musisz wiedzieć o skórze, jej pielęgnacji, chorobach, typach, znajdziesz poniżej.

Budowa skóry

Żeby prawidłowo zadbać o pielęgnację skóry, należy poznać ten termin od podstaw. Otóż skóra każdego człowieka składa się z dwóch warstw: naskórka i skóry właściwej.

Naskórek, to warstwa ochronna, ta pierwsza, którą widzimy. Naskórek posiada melaninę, która z kolei, odpowiedzialna jest za nadawanie koloru skórze czy włosom. Naskórek dzieli się na 4 bądź 5, kolejnych warstw.

Skóra właściwa, zbudowana jest z tkanki łącznej. To tam znajdują się wszystkie nerwy, receptory czy naczynia krwionośne. Jest ona najgrubszą i najtwardszą częścią skóry. Dzięki unerwieniu możliwe jest odczuwanie bólu, zmian temperatury czy dotyku.

Tkanka podskórna, nie jest już uznawana za element skóry. Jest zbudowana przede wszystkim z komórek tłuszczowych oraz w niewielkim stopniu z tkanki łącznej. Ten element spełnia szalenie ważną funkcję , ponieważ odpowiada za termoregulację.

Funkcje skóry

Główną funkcją skóry jest ochrona. Ma za zadanie ochraniać organizm człowieka przed szkodliwymi drobnoustrojami, bakteriami, chemikaliami, ale także przed nadmiernym promieniowaniem. Skóra ochrania także przed zmianami temperatur: zimnem i ciepłem.

Dzięki skórze człowiek może odczuwać, czyli odbierać i doświadczać bodźców zewnętrznych. Jest to możliwe dzięki nerwom, w naszym ciele. Skóra jest także doskonałym nośnikiem informacji o naszym zdrowiu. To na niej możemy zobaczyć pierwsze objawy choroby, ona często wysyła nam pierwsze symptomy.

Skóra pełni także funkcję termoregulacyjną, czyli pomaga regulować ciepłotę ciała. Jak jest zimno, zwiększa temperaturę wewnątrz organizmu i odwrotnie. W ciepłych chwilach jesteśmy ochładzani poprzez wydzielanie potu.

Skóra każdego człowieka może skutecznie wchłaniać niektóre składniki. Należą do nich liczne witaminy, substancje odżywcze czy kolagen. Dlatego w niektórych wypadkach, można mówić o skuteczności danego kremu lub kosmetyku.

Właściwości skóry

Skóra każdej z nas, ma niesamowite właściwości. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo pracuje każdego dnia i zmienia się dla nas.

Jak wszystkim wiadomo, skóra ma właściwości regeneracyjne, czyli potrafi się dama odbudować. Czasami, zdarzają się przypadki, gdzie trzeba jej pomóc, jednak w większości tak nie jest. Im starsze jesteśmy, tym nasza skóra traci tą właściwość i wydłuża się czas jej odbudowy. Jeżeli skóra straci ciągłość, czyli zostanie przecięta, przerwana i zacznie sączyć się z niej krew, to także potrafi się odbudować. Wtedy wypływająca z miejsca przecięcia krew tworzy czop na powierzchni rany, kolejno krew zastyga i zaczyna krzepnąć. Następnie tworzy się skrzep, który umożliwia zrastanie się naskórka.

Praca skóry nocą, jest o wiele bardziej rozwinięta, niż za dnia. Gdy śpimy skóra oczyszcza się ze wszystkich zanieczyszczeń, których nabierała w ciągu dnia. Noc jest czasem na regenerację. Tyczy się to także skóry, ponieważ w  tym okresie elastyna odnawia i odbudowuje się. Co więcej, wieczór jest idealnym momentem, aby zadbać o skórę i nałożyć na nią odpowiednie kremy. W ciągu nocy wszystkie substancje znacznie szybciej się wchłaniają i przyswajają.

Kolor skóry

Za kolor skóry każdej z nas i każdego człowieka na ziemi, odpowiada melanina. Człowiek, to jedyny gatunek ssaków na świecie, u którego obserwuje się różne kolory skóry. Prawdopodobnie może to wynikać ze zróżnicowanego promieniowania ultrafioletowego.

Rodzaje skóry

W związku z tym, że każda z nas jest inna, to mamy odmiany rodzaj skóry. Typów skóry jest kilka i można je podzielić następująco:

Skóra normalna

Skóra normalna na pewno przysparza najmniej problemów. Jest gładka, jednolita, nie przetłuszcza się, ani się nie wysusza. Należy jednak pamiętać o jej codziennej, odpowiedniej pielęgnacji, która powinna być dostosowana właśnie pod nią. Warto wykonywać ran na jakiś czas zabiegi oczyszczające lub nawilżające.

Skóra sucha

Skóra sucha niestety nie wytwarza należytej ilości łoju. W związku z tym, ma tendencję do szybszego przesuszania się. Jest o wiele bardziej wrażliwa i może szybko reagować na niekorzystne bodźce, np.: alergią czy zaczerwienieniem. W związku z tym skóra sucha ma tendencję do szybszego starzenia się. Szybka utrata wody powoduje brak elastyczności i powstawanie większej ilości zmarszczek. Co robić w takim wypadku? Pić dużo wody i odpowiednio nawilżać skórę.

Zabiegi polecane dla skóry suchej to: nawilżanie, odżywianie delikatny peeling.

Skóra wrażliwa

Jak wiadomo skóra wrażliwa wymaga niebywałej pielęgnacji. Kobiety ze skórą wrażliwą, mają najwięcej problemów związanych z pielęgnacją, gdyż wiele kosmetyków podrażnia skórę lub w ogóle się dla niej nie nadaje. Cera wrażliwa częściej jest napięta i delikatnie zaczerwieniona.

Kobiety ze skórą wrażliwą, po umyciu skóry wodą lub kosmetykami, mogą czuć napięcie, ściąganie. Mogą pojawiać się także problemy z popękanymi naczynkami. Taką skórę warto chronić zabiegami: nawilżającymi, odżywiającymi, łagodzącymi.

Skóra tłusta i mieszana

Te rodzaje skóry charakteryzują się nadmiernym “świeceniem”, związanym z nadprogramową produkcją łoju. Mogą występować widocznie rozszerzone pory. Taką skórę trzeba często i dokładnie oczyszczać. Kobiety z cerą tłustą i mieszaną znacznie później się starzeją.

Skóra zmęczona

Za taki stan cery odpowiedzialny jest często niewłaściwy tryb życia, zła dieta, życie w stresie i zbyt szybkim tempie. Takie osoby często nie mają wystarczająco dużo czasu na sen i odpoczynek czy relaks. Jest także charakterystyczna dla osób palących papierosy, dla tych które często wystawiają się na działanie promieni słonecznych czy dla tych, które pracują w zamkniętych, klimatyzowanych miejscach.

Wyjątkowymi rodzajami skóry jest skóra trądzikowa i atopowa. Każda z nich wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Skóra trądzikowa musi być leczona, w związku z tym należy używać takich kosmetyków, aby jak najlepiej jej służyły. To samo tyczy się skóry atopowej. Ona jest bardzo wrażliwa i przysparza wielu problemów zwłaszcza skórnych. Osoby z tym rodzajem skóry powinny nie tylko używać właściwych kremów do twarzy, ale także do całego ciała.

Jak rozpoznać typ cery?

Typ skóry jest szalenie ważny, by podjąć odpowiednią pielęgnację. Niektóre kobiety latami używają tych samych kremów, które totalnie nie są dedykowane dla ich rodzaju cery. To błąd, ponieważ czasami na zmiany i odnowę jest za późno. Dlatego im wcześniej będziemy świadome, jak postępować ze swoją cerą, tym lepiej dla nas i naszego wyglądu.

Rozpoznanie typu skóry, nie jest skomplikowane. W tym celu najlepiej jest udać się do dermatologa lub profesjonalnej kosmetyczki. Wcześniej warto poinformować specjalistę, o celu wizyty, tak aby był przygotowany na rozpoznanie.

Pierwszym krokiem niezbędnym w prawidłowym rozpoznaniu cery jest dokładny wywiad z pacjentem. Następnie specjalista poprzez dotyk ocenia skórę. Kolejno specjalnym urządzeniem, bada ją i podaje jednoznaczną diagnozę.

Jak dbać o skórę na twarzy?

Jak dbać o skórę po 20, 30, 40, 50, 60, 70 roku życia? Tak samo! W sklepach jest pełno kremów po 30, 40,50 roku życia. Ale czy warto? Warto wybierać te, które są dostosowane do naszej cery, a nie wieku.

Oczywiście należy wiedzieć o tym, że każdy rodzaj skóry wymaga innej pielęgnacji i tego trzeba być świadomym. Każda kobieta powinna dobierać kosmetyki pod rodzaj swojej skóry. Jednak istnieje kilka złotych zasad, tak samo ważnych podczas codziennej pielęgnacji, dla każdej skóry. Poniżej poznasz je wszystkie.

Właściwa dieta

Tak jak zostało wspomniane wcześniej – skóra to nośnik, na którym wszystko widać. Widać także nasz sposób odżywiania. Nie tylko dbanie na zewnątrz, ale i wewnątrz. Dostarczaj skórze świeżych owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Wszystko powinno być najwyższej jakości. Im więcej witamin, tym lepiej.

Pijmy wodę

Picie wody jest kluczowe, dla każdego rodzaju skóry. Pijmy jak najwięcej. nawilżajmy ją od środka. Woda z czasem pomoże unormować wiele problemów, także z cerą. Postawmy na wodę niegazowaną i przyuważmy, jak zmienił się stan skóry po kilkutygodniowej kuracji picia wody.

Oczyszczanie

Oczyszczanie skóry, powinno odbywać się rano i wieczorem i być naszym nawykiem. Nie wolno o tym zapominać. Oczyszczajmy twarz tonikiem rano po przebudzeniu się i wieczorem po całodniowym wykonywaniu różnych czynności. pamiętajmy także o dokładnym zmywaniu makijażu. Makijaż zatyka pory, dlatego jeżeli musimy go nakładać, to zmywajmy go bardzo dokładnie.

Nawilżanie kremem

Jeżeli już skóra zostanie oczyszczone, to teraz należy nałożyć na nią odpowiedni krem. Krem można nakładać także w ciągu dnia. Nie miejmy oporów. Jeżeli tego potrzebujemy, to jak najbardziej jest to wskazane.

Nawilżanie skóry można wykonać także z pomocą odpowiedniej maseczki. Wystarczy wtedy wybrać maseczkę nawilżającą i raz na tydzień nałożyć ja na twarz.

Jak dbać o skórę na ciele?

Skóra na ciele także wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wiadomym jest, że to skóra na twarzy jest najbardziej widoczna i wystawioną na najbardziej niekorzystne działania. Jest też stosunkowo cienka, dlatego w tym wypadku pielęgnacja powinna być wzmożona.

Nawilżanie

Jeżeli chodzi o skórę na rękach, skórę na nogach czy skórę na brzuchu, to również należy o nią dbać. Przede wszystkim nawilżanie. Skóra nawilżona jest zdrowsza, mniej przesuszona i bardziej jędrna. Skóra odpowiednio nawodniona może całkowicie wyeliminować cellulit. A to jest ważne dla kobiet.

Co więcej, można stosować balsamy i oliwki. Często skóra lubi się przesuszać, dlatego chociaż raz dziennie należy dokładnie wysmarować ciało balsamem lub oliwką mocno nawilżającą.

Ochrona przed słońcem

Wiadomo, że każda z nas kocha ciepło i słońce. zwłaszcza, że w naszym kraju jest go stosunkowo mało. Jeżeli wystawiamy ciało na działanie promieni słonecznych, to wcześniej wysmarujmy je kremem z filtrem ochronnym. Całe ciało, ale także twarz i usta.

Czasami promienie słoneczne mogą przyczynić się do szybszego starzenia się skóry, ale także do powstawania zmian nowotworach, typu czerniak. Jeżeli mamy nieciekawie wyglądające znamiona na ciele, to warto je zaklejać plastrem przed opalaniem.

Delikatne środki myjące

Mimo tego, że nasza skóra jest normalna i nie jesteśmy alergikami, to warto wybierać delikatne środki myjące. Najlepiej jest wybierać te, które mają w składzie lipidy i nie zawierają chemikaliów, sztucznych barwników. Wybierajmy te najbardziej naturalne. Mają wspaniały zapach i nieocenione właściwości, ponadto nie wysuszają skóry i nie napinają jej.

W dzisiejszych czasach jesteśmy wystawieni na działanie wielu chemikaliów i zanieczyszczeń, dlatego jeżeli tylko możemy starajmy się je ograniczać do całkowitego minimum.

Osobny ręcznik

Ręcznik także jest ważną kwestią w dbaniu o skórę. Po pierwsze, każdy domownik powinien mieć swój, własny ręcznik do ciała. Po drugie dobrze by było, abyśmy używały osobnego ręcznika do wycierania i osuszania twarzy.

Ważne jest też to, że wycierając ciało, nie pocierajmy go zbyt mocno. Wystarczy jedynie przyłożyć ręcznik do mokrego ciała i poczekać, aż ten wciągnie nadmiar wody.

Czas na regenerację

Skóra powinna mieć odpowiednią ilość czasu na zregenerowanie się. Śpijmy od 6 do 8 godzin. Sen powinien być nieprzerwany i niczym niezakłócony. Odprężmy się. Podczas snu nasze całe ciało ma czas na regenerację. Dlatego pamiętajmy, że sen jest szalenie ważny, dla skóry i organizmu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • Share

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.

Dołącz do nas :)

Otrzymuj nowości ze świata mody i porady dla kobiet. 

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera