Jak skutecznie dbać o paznokcie. Pielęgnacja paznokci w domu.

Posted on

Co paznokcie mówią o kobiecie? Co paznokcie mówią o zdrowiu? Wiele. Zadbane dłonie i paznokcie, dobrze świadczą o kobiecie. Każda z nas lubi mieć ładnie pomalowane, dłuższe lub krótsze paznokcie. Zadbane paznokcie, nie muszą oznaczać tylko długich, kolorowych tipsów, ale także krótkie i niepomalowane paznokcie. Wszystko zależy od własnych upodobań.

Mało kto wie, że funkcje paznokci są bardzo ważne. Paznokcie mają wiele właściwości, które są przydatne w codziennym funkcjonowaniu. Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat paznokci? Jak są zbudowane paznokcie? Jaką rolę pełnią? Ten artykuł odpowie na wszystkie pytania.

Jak zbudowane są paznokcie?

Budowa paznokci jest dość skomplikowana. Paznokieć składa się z tak zwanego korzenia paznokcia, z pomocą którego wytwarzane są transparentne komórki, tworzące płytkę paznokcia. Płytka paznokcia jest tą najtwardszą i największą częścią paznokcia, którą widzimy. Znajduje się na zewnątrz. U wielu osób może różnić się kolorem. Taki efekt spowodowany jest znajdującą się pod paznokciem ścianą naczyń krwionośnych, które mają różną budowę, gęstość, dając inny kolor płytki.

Ważnym elementem w budowie paznokcia jest łożysko, dzięki któremu transportowane są najważniejsze substancje odżywcze. Na pewno wiele z was zastanawiało się czym jest ten biały koniec paznokcia, w kształcie półokręgu? Ten kawałek paznokcia, to miejsce nie do końca dobrze przytwierdzone do macierzy.

Cały paznokieć, chroniony jest przez wały przy paznokciowe. Dwa znajdują się po bokach i jeden u dołu paznokcia. Tylny wał paznokcia jest zakończony dodatkowo cienką skórką, która ma za zadanie ochraniać przed infekcjami.

Jakie funkcje spełniają paznokcie?

Funkcje paznokci mają bardzo ważne znaczenie, dla każdej z nas. Paznokcie u nóg i paznokcie u rąk pełnią przede wszystkim funkcję ochronną. Ochraniają zakończenia nerwowe, które są niezwykle delikatne.

Co więcej, kolor paznokcia często zawiadamia nas o stanie zdrowia. Jeżeli paznokcie są łamliwe, płytka odchodzi, są na nich bruzdy, to znak, że brakuje nam ważnych witamin. Jeżeli paznokcie żółkną, to może to świadczyć o wniknięciu grzybów i bakterii.

Nienaturalny kolor paznokcia często zwiastuje, że dzieje się z nami coś nieprawidłowego. Wtedy należy udać się z wizytą do odpowiedniego specjalisty.

Jakie są rodzaje paznokci?

Każda z nas może mieć inny kształt paznokcia. Istnieje ich, aż kilka:

 • szpic;
 • kwadrat;
 • migdał;
 • owal;
 • zaokrąglony kwadrat.

Rodzaj paznokcia można sobie dowolnie formować i zmieniać z pomocą pilniczka, samodzielnie lub u kosmetyczki. Paznokcie rosną tak szybko, że już po miesiącu możemy zmienić ich kształt z powrotem.

Jak dbać o paznokcie?

Pielęgnacja paznokci jest bardzo ważna. Delikatna płytka paznokcia narażona jest codziennie na wiele problemów. Paznokcie mają niemal cały czas styczność z brudem, detergentami, wodą czy są narażona na urazy mechaniczne. Te wszystkie czynniki sprzyjają ich szybszemu niszczeniu się i łamaniu. Dobrze jest od czasu do czasu o nie zadbać. W jaki sposób skutecznie zadbać o paznokcie?

Odpowiednia dieta

Odpowiednia dieta jest dobra na wszystko! Nie tylko na paznokcie, ale także na włosy, skórę czy figurę i zdrowie. Dobrej jakości jedzenie i właściwe produkty, mają w sobie wiele, cennych witamin. Dla zachowania dobrej kondycji paznokci, niezbędny jest przede wszystkim cynk i żelazo. Dobrze by było, aby dostarczać sobie wszystkich witamin. To one świetnie wpływają na rozwój i wzrost paznokci, ale także zachowują je w dobrej formie.

W związku z tym warto sięgać po rośliny strączkowe, zielone warzywa, dobrej jakości tłuszcze roślinne, produkty pełnoziarniste. Najlepiej zaprzestańmy jedzenia słodyczy (wyjątek stanowi gorzka czekolada) i fast foodów. Pijmy duże ilości wody.

Manicure

Dbanie o paznokcie, to także odpowiedni manicure. Warto przynajmniej raz w miesiącu udać się do kosmetyczki i wykonać profesjonalny manicure. Jeżeli potrafimy możemy wykonać go także w domu.

Warto skrócić paznokcie do odpowiedniej długości, wygładzić ich powierzchnie i chociażby pokryć odżywką. Pamiętajmy o manicure i pedicure – estetyka także ma znaczenie w życiu codziennym.

Nawilżanie

Nawilżanie paznokci, to nie tylko picie wody, ale stosowanie kremów nawilżających. Można zaopatrzyć się w specjalne kremy nawilżające do rąk. Istnieją również preparaty, które skupiają się tylko i wyłącznie na nawilżeniu pływki paznokcia.

Unikaj chemikaliów

Jeżeli nasza praca wymaga od nas stosowania chemikaliów, środków czystości lub dużo czasu spędzamy mocząc ręce, to pamiętajmy o ich ochronie. Jeżeli to możliwe pamiętajmy o zakładaniu rękawiczek silikonowych lub jednorazowych. Chemikalia bardzo mocno i bardzo szybko niszczą płytkę paznokcia i łamią ją.

Rodzaje manicure

Jeżeli lubimy, gdy nasze paznokcie są pomalowane, to można wykonywać regularnie manicure. Jest kilka rodzajów tego zabiegu. Jeden trzyma efekt bardzo długo, a inny raptem kilka dni. Wszystko zależy od własnych preferencji.

Manicure z malowanie

Jest to najtańsza i najszybsza forma manicure. Polega na nałożeniu na naturalną płytkę paznokcia lakieru. Ten efekt nie trzyma się długo, bo raptem kilka dni, maksymalnie dwa tygodnie. Otóż jest trwałość zależy także od tego, jaki rodzaj pracy wykonujemy i czy często używany naszych dłoni.

Manicure hybrydowy

Jest niezwykle trwałą opcją. Na płytkę paznokcia nakłada się specjalny lakier do hybryd, po czym utwardza się do pod lampą UV. Dobrze wykonane hybrydy rzadko kiedy się niszczą, widoczny jest zazwyczaj odrost paznokcia. Paznokcie hybrydowe, wyglądają bardzo naturalnie, jednak są niezwykle wytrzymałe. Ich kolor czy wzór w ogóle się nie ściera. Polecany jest kobietom, którym zależy na długotrwałym efekcie pięknie pomalowanych i trwałych paznokci. Jednym minusem hybryd jest to, że po ich spiłowaniu, naturalna płytka paznokci jest osłabiona przez kilka tygodni.

Manicure metodą żelową

Manicure żelowy, to fantastyczny pomysł, dla kobiet, które marzą o dłuższych paznokciach, gdyż ich własne się łamią lub wolno rosną. Na płytkę paznokcia nakładany jest specjalny żel, którym można wydłużyć paznokcia na specjalnej formie.

Przedłużanie paznokci metodą żelową, jest trwałe. Efekt również utrzymuje się kilka tygodni. Żele można oczywiście pokryć dowolnym kolorem lub wzorem.

Choroby paznokci

Jak już zostało wspomniane, choroby paznokci nie należą do rzadkości. Dobrze by było wiedzieć, co zwiastują konkretne zmiany na paznokciu. Poniżej kilka najczęściej występujących chorób paznokci:

 • grzybica – grzybica paznokci jest chyba najczęstszą przypadłością. Bardzo łatwo się nią zrazić. Może występować na paznokciach u rąk, jak i u stóp. Na początku, grzybica obejmuje koniec paznokcia. Zmiany są wtedy lekko żółtawe. Z biegiem czasu paznokcie zmieniają kolor na ciemniejszy.
 • Zanokcica – jest to choroba wywoływana przez bakterie gronkowca lub pałeczki ropy błękitnej. Choroba rozpoczyna się w momencie, gdy bakterie przeniknie do organizmy, w wyniku skaleczenia. Wtedy zaczyna tworzyć się stan zapalny, powodujący ból. Wokół paznokcia może tworzy się ropa, a paznokieć zmienia delikatnie swój kształt.
 • Brodawka – brodawki mogą występować wokół wałów paznokcia, ale także pod jego płytką. Wywoływane są przez wirusa HPV. Brodawka, ma kolor naturalnej skóry, jednak skóra zostaje znacznie zgrubiona. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do dermatologa. Niestety brodawki leczy się dość ciężko, są bardzo oporne w leczeniu.
 • Łuszczyca – łuszczyca paznokcia, tworzy na jego powierzchni wgłębienia. Mogą występować także przebarwienia żółtej barwy. Paznokcie nie wyglądają estetycznie, mogą występować na nich zmiany w postaci linii, zgrubień. Są łamliwe i niezwykle delikatne i kruche.
 • Wrastający paznokieć – to zjawisko generalnie obserwuje się u stóp. Polega na wrastaniu paznokcia w wał tuż przy nim. Taki stan może powodować grzybica lub zbyt ciasne obuwie. Wrastający paznokieć najczęściej powoduje stan zapalny. Jeżeli mamy skłonności do takiego schorzenia, to warto regularnie przycinać i piłować paznokcie. Często konieczna jest ingerencja chirurgiczna.

Ciekawostki na temat paznokci

Narosło wiele mitów wokół tematu paznokci. Ciekawostki na temat paznokci są także bardzo ciekawe i często mogą pomóc niejednej kobiecie. Poniżej kilka z nich.

 • Paznokcie są bardzo cienkie. U osoby dorosłej ich grubość sięga 0,8 mm, u noworodka natomiast 0,05 mm.
 • Półokrąg na końcu paznokcia nazywany jest obłączkiem lub lunulą, jeżeli kiedykolwiek zostanie uszkodzony, to paznokieć już nigdy nie odrośnie.
 • Żeby odrósł cały paznokieć potrzeba aż 150 dni.
 • Najdelikatniejsze dla naszych paznokci są pilniczki szklane.
 • Piłowanie paznokci tylko w jednym kierunku nie wyniszcza ich tak bardzo, jak piłowanie w obie strony.
 • Paznokcie rosną szybciej latem.
 • Po śmierci, paznokcie przestają rosnąć.
 • Skórki przy paznokciu są ważne i nie powinno się ich usuwać. Pełnią funkcję ochronną.
 • Pierwszy lakier do paznokci wymyślono w 1920 roku.
 • Jedne z pierwszych lakierów do malowania paznokci wysychały aż 2 godziny.

Paznokcie są niewątpliwie wizytówką każdej kobiety. Powinnyśmy o nie dbać, aby wyglądały estetycznie i schludnie. Zawsze powinny być czyste. Niestety, często jak nas widzą, tak nas piszą, dlatego warto poświecić troszkę czasu, aby doprowadzić paznokcie do ładu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • Share

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.

Dołącz do nas :)

Otrzymuj nowości ze świata mody i porady dla kobiet. 

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera