Jak pozbyć się stresu, nerwów w domu – Biofeedback?

Posted on

Czy słyszałaś o pojęciu biofeedback? Jest to pojęcie dotyczące terapii, która ma na celu pomóc w leczeniu wielu nieprawidłowości związanych z pracą mózgu, ale nie tylko. Dowiedz się, czym dokładnie jest biofeedback i poznaj jego zbawienne dla zdrowia właściwości. Ta terapia może pomóc wielu kobietom, dzieciom i mężczyznom każdym wieku. Zacznij monitorować zmiany fizjologiczne, zachodzące w swoim organizmie.

Co to jest biofeedback?

Biofeedback to biologiczne sprzężenie zwrotne polegające na odczytywaniu konkretnych parametrów fizjologicznych organizmu poprzez specjalne urządzenie. Dane są przekazywane od razu do osoby biorącej udział w badaniu, treningu, dlatego ma ona możliwość zmiany swojego nastawienie do niektórych zjawisk dziejących się w organizmie. Sprzężenie zwrotne może być uzupełnieniem wielu terapii i wpływać na poprawę kondycji organizmu, który cierpi z powodu niektórych schorzeń i chorób. Biofeedback daje możliwość świadomego kontrolowania niektórych funkcji organizmu.

Jak wykonać biofeedback?

Osoba biorąca udział w treningu biofeedback ma możliwość dostrzeżenia zmian na komputerze. Podczas badania biofeedback używa się urządzenia rejestrującego dany proces fizjologiczny oraz specjalnego komputera, który ma możliwość przetwarzania procesów. Podczas tego badania monitorowana jest praca serca czy koncentracja uwagi, dlatego biofeedback może wykazać czy dana osoba jest np.: nadmiernie pobudliwa czy cierpi z powodu stanów lękowych lub depresji.

Aby wykorzystać zalety biofeedbacku należy zgłosić się do odpowiedniego specjalisty, który podpowie w jaki sposób uzyskać najlepsze efekty. Warto pamiętać, że jeżeli uda się zapanować nad objawami choroby, to nie powinno się zaprzestawać terapii. Tak naprawdę to Ty w dużej mierze jesteś odpowiedzialny za swoje zdrowie, dlatego warto mieć chorobę “pod kontrolą”.

Trwanie biofeedbacku uzależnione jest od kilku czynników, między innymi od wieku pacjenta oraz od rodzaju choroby. W związku z tym trening biofeedbacku można podzielić na:

 • długoterminowy;
 • krótkoterminowy.

Zastosowanie biofeedback

Biofeedback stosuje się jako terapię pomocniczą w leczeniu takich chorób i schorzeń jak:

 • depresja;
 • stany lekowe;
 • nadciśnienie;
 • nadmierny stres;
 • ADHD;
 • intensywne pocenie;
 • astmy;
 • przewlekłe bóle.

Biofeedback jest innowacyjną terapią która pomaga w kontrolowaniu reakcji fizjologicznych organizmu w różnorakich sytuacjach. Jest efektywna w diagnozowaniu i wspomaganiu leczenia uzależnień, zaburzeń samooceny czy nawet zespołu Touretta.

Mogą z niej korzystać osoby które czują nadmierny stres, które mają problemy w kontaktach z innymi ludźmi, które nadmiernie się tremują wystąpieniami publicznymi. Jest także świetną terapią oddechową i relaksacyjną, dzięki niej można zniwelować nadmierne uczucie stresu i pohamować agresję oraz wspomóc swoje skupienie i koncentrację.

Jeżeli cierpisz z powodu zaburzeń odżywiania, bulimii czy anoreksji można wykorzystać terapię biofeedback. Jest także skuteczna w leczeniu bólów migrenowych głowy. Niektórzy korzystają z tej terapii w rehabilitacji ruchowej. Doskonale sprawdza się jako dodatkowa terapia u osób zdrowych, takich jak sportowców czy pilotów.

Co daje regularna terapia biofeedback?

Regularna terapia biofeedback pomaga usprawnić funkcje poznawcze. Jeżeli u jakieś osoby doszło dla przykładu do uszkodzenia komórek nerwowych, to terapia feedback sprzyja ponownemu ulepszeniu pracy neuronów. Wielce prawdopodobne jest że zaczną się tworzyć nowe obwody zastępcze.

Niestety metoda biofeedback jest metodą odpłatną i nie refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzieje się tak ze względu na to, że liczne książki naukowe opisują jej słabą skuteczność. Biofeedback nie jest szeroko znaną i stosowaną metodą w Polsce, dlatego należy pytać o nią w prywatnych gabinetach.

Niektórzy twierdzą, że pozytywnie wpłynięcie na niektóre aspekty naszego życia, jak na przykład praca serca czy zmniejszenie napięć w organizmie można osiągnąć również poprzez medytacje. Niestety poprzez medytacje nie osiągniemy naocznego skutku naszego treningu, jaki daje biofeedback.

Biofeedback daje natychmiastową informację zwrotną, która widoczna jest dla pacjenta gołym okiem za pomocą wykresu lub dźwięku albo prezentacji graficznej. Przede wszystkim biofeedback dąży do tego żeby po kilku terapiach informacja zwrotna została ograniczona do minimum, a nasz organizm sam radził sobie w kryzysowych sytuacjach.

Regularna terapia biofeedback może dać wiele korzyści, które oczywiście będą różne u różnych osób. Dzięki niej ludzie mogą czuć większą świadomość własnego ciała i potrafić na nie w odpowiedni sposób wpływać, uzyskując pożądane rezultaty.

Jeżeli jesteś osobą całkowicie zdrową, to możesz poznać to w jaki sposób pracujesz, jak jesteś wydajny, jaką masz efektywność w czasie pracy czy w czasie treningu i odpowiednio poprawić niedoskonałości. U osób chorych biofeedback może wpłynąć niejednokrotnie na zmianę nastawienia psychicznego, co w przyszłości może spowodować całkowite zrezygnowanie z farmakologii.

Jak wiadomo pozytywne nastawienie i zmiana świadomości postrzegania własnej osoby czy własnej choroby, czasami może zdziałać cuda.

Czy biofeedback naprawdę działa?

Biofeedback powoli rozwijał się o w latach 60 oraz 70. Z tej metody korzystało nawet NASA podczas swoich treningów. Dopiero z początkiem XXI wieku biofeedback zaczął być popularyzowanym i ustalono i jego formułę. Do dzisiejszego dnia badania nad feedbackiem trwają, jednak obecnie jest stosowany jako wspomaganie w różnego rodzaju chorobach i schorzeniach. Jeżeli coś nie szkodzi naszemu organizmowi, to warto z tego korzystać, bo może przyczyniać się do pozytywnych skutków, które zauważymy za jakiś czas.

Biofeedback we własnym mieszkaniu?

Dzisiaj dostępne są różne urządzenia do biofeedbacku dzięki którym można wykonywać terapię we własnych czterech ścianach. Wszystko zależy od tego czy chcemy kontynuować terapię regularnie, czy chcemy do niej podchodzić raz na jakiś czas.

Jeżeli ktoś jest zdecydowany na tego rodzaju leczenie, to zakup sprzętu do biofeedback może okazać się bardzo trafionym pomysłem, jednak należy liczyć się z bardzo wysoką cenę tego urządzenia. Udając się raz na jakiś czas do terapeuty, nie poniesiemy tak wysokich kosztów, jak za samo urządzenie.

Jednak wszystko uzależnione jest od tego co dana osoba chcę uzyskać. Oczywiście wybór urządzeń do biofeedbacku jest ogromny i jest z czego wybierać. Wszystkie tego typu urządzenia mierzą nasze parametry ciała i udostępniają je w czasie rzeczywistym. W związku z tym jest możliwe naoczne zobaczenie czy terapia przynosi skutki i czy postępujemy z naszym ciałem w odpowiedni sposób. Za pomocą takiej aparatury z łatwością można mierzyć takie parametry jak:

 •  napięcie mięśniowe;
 •  potliwość;
 •  tętno;
 •  pracę serca;
 •  praca fal mózgowych;
 •  oddech.

Dzięki urządzeniu do biofeedbacku możemy od razu wpływać na polepszenie kondycji swojego ciała i stanu psychicznego. Wystarczy że zobaczymy, z czym mamy problem w danym momencie i zastosujemy odpowiednią terapię, metodę oddechową, uspokoimy się, zażyjemy odpowiednią tabletkę czy suplement diety.

Biofeedback, a dieta i suplementy

Stosując terapię biofeedback nie należy zaprzestawać korzystania z leków czy suplementów diety zaleconych przez lekarza. To medycyna zdecyduje czy dane leczenie przyniosło oczekiwanie skutki i czy należy odstawić farmakologię.

Nawet jeżeli korzystasz regularnie z biofeedbacku, to nie wolno zaprzestawać diety i suplementacji. Dieta jest bardzo ważna w funkcjonowaniu każdego organizmu. To dzięki niej tak naprawdę można wspomóc leczenie wielu chorób i schorzeń. Odpowiednie produkty bogate w witaminy i składniki odżywcze pomagają w należytym funkcjonowaniu całego ciała oraz bardzo wpływają na wygląd człowieka. To, że dobrze czujesz się po terapii feedback jest jej niewątpliwą zaletą, jednak nie możesz od tego uzależnić całego swojego życia. Pamiętaj, że dobrze zbilansowana dieta oraz korzystanie z suplementów diety w dużym stopniu przyczyniają się do tego jak się czujesz.

Popraw pamięć i koncentrację domowymi sposobami

Jeżeli chcesz poprawić swoją pamięć i koncentrację, ale domowymi sposobami to jest na to kilka sposobów. Jeżeli poprawa koncentracji ma skupiać się na twoim dziecku, to należy zacząć od podstaw, jakimi będzie uporządkowanie biurka i stworzenie porządku w jego miejscu nauki.

Niech znajdują się tam tylko najpotrzebniejsze rzeczy, której używa w danym momencie na przykład książka. Nic malucha nie powinno rozpraszać. Aby pracować nad koncentracją i pamięcią należy pozbyć się także takich rozpraszaczy jak telewizor czy telefon –  one najbardziej nie pozwalają nam skupić swoich myśli na jednym zadaniu. Oprócz tego warto wykonywać przerwy w nauce.

Można poświęcić sobie godzinę czasu na nauczanie i zrobić 10 minut przerwy i tak naprzemiennie. Te zasady tyczą się samej nauki, ale jeżeli chodzi o przygotowanie ogólne, to warto postawić na dobrze zbilansowana dietę, która będzie zawierała wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Mózg dziecka, jak i osoby dorosłej powinien pracować na najwyższych i odpowiednich obrotach, a dieta jest do tego niezbędna. Nie zapominajmy także o wysypianie się powinno to być od sześciu do osiem godzin. Dobrym sposobem na stymulowanie mózgu nie jest sama nauka i wkuwanie, ale także  stymulowanie go poprzez rozwiązywanie wszelkiego rodzaju łamigłówek czy krzyżówek oraz czytanie książek.

Preparaty zwiększające pamięć i koncentrację również można stosować jako dodatek do odpowiedniej diety. Jeżeli chodzi o dzieci to bardzo dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju produkty bogate w kwasy omega-3 i omega-6, magnez oraz witaminy D i te z grupy B.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • Share

1 Comments

 1. women says:

  5

Leave a comment

Your email address will not be published.

Dołącz do nas :)

Otrzymuj nowości ze świata mody i porady dla kobiet. 

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera