Jak poradzić sobie z jesienna depresją i chandrą – 5 sposobów na lepsze samopoczucie

Posted on

Zadbaj o siebie jesienią – jak poprawić samopoczucie? 5 sposobów by czuć się lepiej

Jesień i zima to czas krótkiego dnia. Długie, ciemne wieczory, często deszczowe, nie sprzyjają Twojemu samopoczuciu, często pojawia się jesienna depresja. Wraz z obniżeniem Twojego nastroju następuje pogorszenie przepływu Twojej energii życiowej, spadek odporności i ogólne osłabienie organizmu.

Czy zastanawiałaś się jak możesz to zmienić?. Twoje zdrowie i emocje są ważne. Nie jest tak, że właśnie teraz nadszedł czas na krok do przodu? Otocz siebie opieką, jaką chciałabyś darzyć innych; wejdź na wyższy poziom i zmień swoje życie w bajkę.

Nie odkładaj nic na później. Prokrastynacja powoduje, że wciąż kręcisz się w kółko i masz poczucie straconego dnia. Ten czas, który jest, da Ci wszystko czego potrzebujesz do osiągnięcia równowagi i harmonii ducha. Jesienne i zimowe miesiące to dobra pora na pozytywne zmiany. Deszczowy i ciemny listopad skłania do refleksji ale także pozwala na poświęcenie większej ilości czasu sobie i swoim potrzebom.

Zadajesz sobie pytanie, jak spędzić jesienny, listopadowy weekend i pokonać jesienną przejściową depresje? Listopad to miesiąc, w którym również możesz dobrze wykorzystać wolny czas. Wolny weekend poświęć na to, co sprawi, że poczujesz się lepiej. Sprawdź kilka przydatnych sposobów na poprawę samopoczucia i zastosuj je, kiedy tylko tego potrzebujesz.

Przygotuj swoje ciało na jesień i pokonaj jesienią chandrę!

Jesienią Twoje ciało potrzebuje lepszej opieki. Czas niepogody i większa ilość deszczowych dni może być przyczyną złego samopoczucia ale także nawracających infekcji. Nie zapominaj, że na pozytywny nastrój wpływa także zdrowy i zadbany organizm. Pokonaj chandrę ćwicząc!

Aktywność fizyczna wpływa dobroczynnie zarówno na ciało jak i na Twoje samopoczucie. Codzienne ćwiczenia wprawiają w ruch mięśnie oraz regulują hormony, pozwalając pozbyć się nagromadzonego stresu. Poprzez ruch wyzwalasz ukrytą energię i czujesz się lepiej.

Zastanawiasz się kiedy najlepiej ćwiczyć? Rano, pobudzasz swój organizm do działania. Aktywny poranek nastraja pozytywnie, podnosząc poziom Twoich wibracji energii na cały dzień. Wieczorne ćwiczenia pozwalają na odreagowanie całodniowego napięcia. Zmęczenie fizyczne po ćwiczeniach pozwala odrzucić destrukcyjne myśli, dzięki czemu łatwiej Ci wyciszyć się przed snem.
Przeszkadza Ci jesienna słota lub długie zimowe wieczory? Masz problem z jesienną depresją? Przekraczaj granice i wyjdź ze swojej strefy komfortu. Nic tak nie poprawia nastroju jak pokonywanie swoich wewnętrznych barier.

Wyjdź z domu, nawet kiedy pada deszcz. Bieganie w deszczu uwalnia wewnętrzną energię. Nie lubisz biegać? Wystarczy, że będziesz spacerować. Delektuj się jesiennym wieczorem, który pozwoli Ci nabrać chłodnego powietrza i orzeźwić umysł.

Każda aktywność fizyczna będzie dobra i spowoduje, że poczujesz się lepiej i jesienna chandra zniknie. Wpraw w ruch swoje ciało i zobacz różnicę.

Jedz czysto, by poczuć siłę. Co jeść jesienią ?

To, jak się odżywiasz ma ogromy wpływ na to jak się czujesz. Równowaga w diecie polega na wyśrodkowaniu – rozpoznaniu czego pragnie umysł, a jakich składników potrzebuje ciało.
Z pewnością wiesz jak istotną rolę w organizmie pełni woda. Wypijanie około dwóch litrów wody dziennie pomoże Ci zachować zdrowie i poprawi pracę mózgu.

Twoje samopoczucie w dużej mierze zależy od prawidłowego bilansu substancji odżywczych. Czerp siłę z naturalnego i żywego jedzenia. Wprowadź do diety warzywa i owoce. Na przestrzeni tygodni poczujesz różnicę w odczuwaniu zmęczenia oraz negatywnych emocji. Twój poziom stresu zmniejszy się, ciało i umysł będą odżywione. Praca narządów wyreguluje się, poprawi się kondycja Twojej skóry.

Żywność można podzielić na produkty spożywcze zasadotwórcze, jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty; oraz kwasotwórcze czyli żywność przetworzona. Jedzenie zasadowe zostało stworzone dla odżywienia ciała. Słodycze, fast – foody, słone przekąski to pożywka dla Twoich emocji.

Jedzenie emocjonalne.

Równowaga kwasowo – zasadowa w diecie ma ogromy wpływ na poziom Twoich sił witalnych. Produkty zasadotwórcze powinny stanowić osiemdziesiąt procent Twojej codziennej diety. Pozostałe dwadzieścia procent możesz uzupełnić o produkty kwasotwórcze.

Jak odnaleźć motywację, do przestrzegania zdrowej diety w trakcie jesiennej niepogody? Postaw na balans w swoim życiu. Czytaj składy produktów, które wybierasz. Nie kupuj przypadkowych produktów i staraj się planować zakupy.

Jedzenie, które ma odżywiać, jest kolejnym czynnikiem poprawiającym Twój humor jesienią.

Zaplanuj swój dzień i znajdź czas na relaks

Nie masz czasu na relaks? Kup zeszyt i długopis. Rozpocznij dokładne planowanie każdego dnia. Stwórz swój własny model najlepszego przebiegu wydarzeń. Nie bierz zbyt wiele na głowę – rozplanuj obowiązki tak, aby znaleźć czas na odpoczynek. Dobremu samopoczuciu i zdrowiu psychicznemu służy co najmniej godzina dziennie spędzona w samotności.

Codziennie rano, najlepiej po przebudzeniu wypisz w zeszycie trzy najważniejsze rzeczy, które musisz wykonać danego dnia. Ilość Twoich obowiązków może się różnić, w zależności od tego czym się zajmujesz i gdzie pracujesz. Zawsze pamiętaj aby obowiązki nie pochłonęły Cię bez reszty. Jeśli wypiszesz zbyt wiele rzeczy do zrobienia, niczego nie zdołasz wykonać dokładnie i na czas.

Jaki jest najlepszy sposób na odprężenie? Jeżeli wstajesz i od rana udziela Ci się jesienna aura, zacznij swój dzień od chwili dla siebie, tuż przed pracą. Wstań wcześniej, by nie spieszyć się i móc w spokoju przygotować się do nowych wyzwań. Możesz zapalić swoją ulubioną świecę zapachową – aromaterapia wspaniale wpływa na różne obszary emocji. Wycisz się i zaplanuj swój dzień. Wyjdź do pracy w pogodnym nastroju dzięki porannemu relaksowi. Zrób krok by pokonać jesienną chandrę i spadek samopoczucia.

Jesienne popołudnia mogą przysparzać o spadki energii i depresję. Nie zabieraj się od razu po pracy do domowych obowiązków. Daj sobie chwilę na odpoczynek. Podnieś swoje wibracje poprzez odpoczynek z filiżanką herbaty. Zamień media społecznościowe na książki. Codzienna lektura, co najmniej przez sześć minut dziennie, pozwala usprawnić pracę mózgu. Podczas czytania umysł odpoczywa od hałasu i zgiełku, który kontynuowany jest w Twoim domu przez telewizor i głośne filmy. Spędź chwilę w ciszy i odpręż się, a poczujesz się od razu lepiej.

Wypracuj nową, jesienną rutynę i pokonaj złe samopoczucie.

Chcesz dowiedzieć się, jak wypracować zdrowe nawyki i wzmocnić swój wewnętrzny potencjał? Wypracuj swoją nową rutynę. Znajdź w swoim życiu rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność. Nie muszą być to wielkie i nadzwyczajne sprawy – dobra kawa lub ulubiona herbata z powodzeniem wyzwolą pozytywne emocje.

Zadbaj o szczegóły. Znajdź ładny kubek, zwróć uwagę jak podajesz posiłki; niech to będzie Twoja nowa rutyna. Zaczynaj dzień od ćwiczeń albo od czytania wartościowych treści. Nigdy nie zostawiaj nie pościelonego łóżka, regularnie dbaj o swoją przestrzeń i utrzymuj mieszkanie w ogólnym porządku. To, czym się otaczasz ma wpływ na poziom Twojej energii i zdrowie emocjonalne.

Czy lubisz czuć się pięknie? Wypracuj swoją rutynę pielęgnacyjną. Niech Twoim zwyczajem będzie domowe SPA. Wykorzystaj każdą cenną chwilę aby cieszyć się życiem.
Rutyna pomaga odnaleźć siebie w natłoku codzienności. Znajdź ulubioną czynność i celebruj moment. Już po paru tygodniach dostrzeżesz ile ekscytacji i siły da Ci wykonywanie ulubionych czynności.

Doświadczaj obcowania z przyrodą

Jesienna pogoda potrafi być nieprzewidywalna. Deszczowe dni mieszają się z przebłyskami słońca. Zmiany w pogodzie mogą wpływać na labilność Twojego nastroju.
Wahania samopoczucia możesz opanować poprzez codzienny kontakt z przyrodą. Nawet w niepogodę spróbuj wyjść z domu i odkryj pokłady witalizmu, które da Ci natura. Obserwuj przyrodę. Na jesieni najłatwiej zauważyć piękno i pożyteczność zmian w przyrodzie. Odnieś to do siebie. Doceń deszczowe dni swojego życia i potraktuj jako przygotowanie na nadchodzące słoneczny czas.

Świat roślin może dać Ci niezwykłe umocnienie i ukojenie. Zarówno zapach roślin jak i kontakt fizyczny wpływają uspokajająco i relaksująco na organizm człowieka. Wielką siłę oddziaływania mają drzewa. Drzewo potrafi kumulować energię i skutecznie ją uwalniać oraz przekazywać. Wystarczy otworzyć się na przepływ pozytywnych uczuć.

Jesienna mgła potrafi być inspirująca. Obserwuj zjawiska, które dzieją się wokół Ciebie i poczuj jedność z naturą.

Obcując z przyrodą w swoim ulubionym miejscu, przygotuj się na nowy dzień i znajdź miejsce na czas dla siebie.

Zastanawiasz się dokąd wyjechać w wolnym czasie na jesieni? Bez względu na porę roku, dobrym rozwiązaniem będzie wycieczka na łono natury. Górskie klimaty, lasy czy morze – wybierz to, co sprawi, że najmocniej się zrelaksujesz.

Źródła:
„Potęga Energii Wewnętrznej” – Stuart Wilde
„Nawyki Zen” – Leo Babauta

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • Share

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.

Dołącz do nas :)

Otrzymuj nowości ze świata mody i porady dla kobiet. 

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera