Jak oczyścić skórę twarzy w domu domowymi sposobami?

Posted on

Oczyszczanie twarzy jest podstawowym punktem w pielęgnacji skóry. Powinno poprzedzać każdy następny krok w trosce o piękną skórę. Bez dobrze oczyszczonej skóry na nic zdadzą się najdroższe kosmetyki.
Trzeba wiedzieć, że oczyszczanie twarzy to bardzo pojemna kategoria, która definiuje przeróżne czynności. Mówiąc o oczyszczaniu twarzy mamy na myśli codzienne mycie twarzy, peelingi i maseczki, które nakładamy jednorazowo raz na jakiś czas oraz rozwiązania, które oferują profesjonalne salony kosmetyczne i gabinety medycy estetycznej, dlatego spróbujemy dokonać przeglądu różnych czynności i wspólnie ustalić: kiedy należy mocniej oczyścić skórę, czym oczyszczać skórę, sprawdzimy, jaki oczyszczać skórę domowymi sposobami i wreszcie przyjrzymy się profesjonalnym propozycjom.

Etapy oczyszczania skóry – jak oczyszczać skórę?

Skóra jest organem narażonym na bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, jest barierą między otoczeniem a organami wewnętrznymi, bierze udział w termoregulacji i gospodarce wodno-elektrolitowej, stanowi niebagatelną rolę w naszej percepcji. Z racji swej budowy i ról, jakie pełni w organizmie działa niczym drobniutkie sito, które zatrzymuje w sobie to, co nie powinno trafiać do wnętrza naszego ciała.
Każda skóra jest inna, choć współczesna kosmetyka wyróżnia kilka typów, skóra może być sucha, wrażliwa, naczynkowa, tłusta z niedoskonałościami. Szczególnie ta ostania ma tendencję do magazynowania zanieczyszczeń i powstawania krost.
Organizm jest maszyną, która przy odpowiedniej konserwacji (trybie życia), działa niezwykle sprawnie. Ciało zatem samo dba o zachowanie dobrego stanu, nie tylko jeśli chodzi o narządy wewnętrzne, ale również jeśli chodzi o skórę. Problem powstaje wówczas, kiedy bodźców negatywnych będzie zbyt wiele lub jeśli, jesteśmy posiadaczami skóry skłonnościach do powstawania przykrych niespodzianek.
Codziennie oczyszczanie twarzy wykonujemy preparatem zmywającym makijaż (o ile się malujemy), następnie myjemy całą twarz żelem lub pianką. To pozwala pozbyć się nadmiaru sebum, resztek makijażu i zanieczyszczeń gromadzących się na twarzy w ciągu dnia. Nie bez znaczenia dla czystej skóry są zabiegi, które działają intensywniej takie jak maseczki, peelingi czy zabiegi profesjonalne. Czysta skóra to początek drogi do promiennej cery.

Oczyszczanie twarzy – jak myć twarz?

Przede wszystkim w sposób dopasowany do potrzeb naszej skóry, jej problemów i przypadłości. Oczyszczanie rozumiane jako mycie twarzy powinno być wykonywane dwa razy dziennie rano i wieczorem. Istotne jest też to, aby podczas nie omijać żadnej części twarzy. Należy pamiętać o szyi i linii włosów i bruzdach nosowo-wargowych. Poranne oczyszczanie to zmycie nocnego nadmiaru sebum. Najlepiej jeśli użyjemy lekkiego preparatu myjącego, który nie naruszy warty lipidowej skóry. Natomiast wieczorne oczyszczanie powinno zamykać się w dwóch etapach. Po pierwsze należy rozpuścić makijaż (mleczkiem lub płynem micelarnym), a dopiero potem zmyć jego pozostałości przy użyciu środka myjącego. Zaniechanie tych czynności może doprowadzić do powstawania wyprysków, wągrów czy przebarwień. Co więcej nie zawsze rutynowe czynności uchronią nas przed tymi przykrymi niespodziankami. Dlatego niezbędne będzie przeprowadzanie, zależnie od potrzeb, ale mniej więcej dwa razy w tygodniu, dodatkowych zabiegów, które wspomogą oczyszczanie twarzy. Mowa tu o peelingach i maseczkach.

Kiedy warto przeprowadzić oczyszczanie skóry?

Zanieczyszczenia, które kumulują się w naszym organizmie zwykle zmagazynowane są nie tylko w jelitach, zatrzymują się również na skórze. Objawy tego możemy zaobserwować w przykrych zmianach w postaci wągrów, krost lub ropnych grudek. Pojawianie się takich niespodzianek może być powodowe przez wiele czynników takich jak nieodpowiednia dieta, wahania hormonalne czy choroby skóry.
Warto pomyśleć o oczyszczeniu skóry, kiedy:
• przed dłuższy czas nieustannie chodzimy w makijażu,
• używamy kosmetyków kolorowych o zapychających składach,
• zauważyliśmy nasilenie zmian skórnych,
• nasza skóra ma tendencję do zbierania zanieczyszczeń.

Stan i wygląd skóry jest odzwierciedleniem kondycji organizmu. Skóra niczym lustro odbija jakość naszego jedzenia, snu, dobranej pielęgnacji, wody, której używamy do kąpieli czy powietrza, którym oddychamy. Pewne jest, że nie wszystkie negatywne czynniki możemy wyeliminować, możemy jednak pomóc naszemu ciału, dodatkowo wspierając oczyszczanie poprzez odpowiednie zabiegi.

Domowe sposoby na oczyszczanie skóry

Domowe oczyszczanie twarzy możemy przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy zakłada stosowanie gotowych kosmetyków dostępnych w aptece lub drogerii dopasowanych do naszych potrzeb. Drugi natomiast, bardziej zaawansowany, zakłada samodzielne przygotowanie kosmetyków, posługując się składnikami, które zwykle znajdziemy w sklepach spożywczych i zielarskich oraz półproduktami dostępnymi w drogeriach.
Tak jak w przypadku wielu innych zabiegów, tak i w kwestii oczyszczania skóry na forach znajdziemy mnóstwo domowych sposobów na oczyszczanie skóry, przepisy na kosmetyki domowej roboty czy kuracje, które każdy z nas może przeprowadzić. Wiele z nich jest doskonałą alternatywą na propozycje producentów kosmetyków.
Bez trudu znajdziemy w internecie receptury domowych kosmetyków, które będą miały dobroczynny wpływ na stan naszej skóry. Jeśli decydujemy się na samodzielne przygotowanie kosmetyków, które będą pomocne w oczyszczaniu twarzy, to tworząc specyfiki należy kierować się stanem naszej skóry tak, by nie zrobić sobie krzywdy.

Domowe oczyszczanie twarzy – skóra bezproblemowa

Jeśli nasza skóra nie wymaga nad nas zbyt wiele, jest gładka, rzadko pojawiają się na nich wypryski, nie występuje też zbytnie przetłuszczanie w strefie T, ani nadmierne wysuszenie, to najważniejsze będzie to, aby nie przesadzić. Wybieraj łagodne zioła i półprodukty do robienia własnych kosmetyków. Dobrze sprawdzi się cytryna, która ma lekkie właściwości rozjaśniające czy nawilżający miód jako składniki maseczek. Tonik z powodzeniem można przygotować z naparu rumianku, wody różanej lub lawendy.

Domowe oczyszczanie twarzy – skóra sucha i wrażliwa

Podobnie jak w przypadku skóry bezproblemowej, skóra wrażliwa zasługuje na łagodne traktowanie. Mocne detergenty mogą ja podrażnić lub uczulić. Skóra wrażliwa charakteryzuje się tym, że praca jej gruczołów łojowych jest osłabiona, dlatego traci swoją naturalność wilgotność. Jej pielęgnacja musi być łagodna, ale jednocześnie bogata. Warto bazować na składnikach mocno nawilżających jak: awokado, olejek ze słodkich migdałów, arganowy czy miąższ z aloesu. Należy stosować również maseczki nawilżające (np. z gotowanego siemienia lnianego) i peelingi, ale enzymatyczne, aby nie uszkodzić wrażliwej skóry.

Domowe oczyszczanie twarzy – skóra tłusta i mieszana

Ten typ skóry charakteryzuje się z nadczynnością gruczołów łojowych (głównie w stresie T), powstawaniem aktywnych stanów zapalnych i pojawianiem się rozszerzonych porów. W domowej pielęgnacji należy wykorzystać składniki o właściwościach kojących, antybakteryjnych czy ściągających. Świetnie sprawdzą się tu maseczki z drożdży, płatków owsianych, toniki z czystka, rumianku czy liści laurowych.
Skóra tłusta i mieszana potrzebuje regularnego złuszczania. Warto wykorzystać do tego właśnie płatki owsiane lub łuski migdałów.
Ważne: Z racji tego, że gruczoły łojowe mocno pracują w tym typie skóry, to często mamy wrażanie, ze naszym głównym zadaniem w pielęgnacji jest pozbycie się sebum i odtłuszczanie skóry. Jest to ważny element, ale ta skóra również wymaga nawilżenia i ukojenia. Jeśli nasze zabiegi będą zbyt intensywne, skóra będzie podrażniona, a gruczoły łojowe będą próbowały ją ochronić, produkując jeszcze więcej sebum. Szczególnie po wieczornym oczyszczaniu należy nałożyć dobry krem nawilżający, który nawodni skórę, nie obciążając jej. Dobrze też, jeśli raz na jakiś czas nałożymy na skórę twarzy maseczkę nawilżającą.

Domowe oczyszczanie twarzy – parówki

Parówka to zabieg oczyszczający, która oczyszcza pory i odżywia skórę. Polega na przygotowaniu ziołowego naparu np. z rumianku, nagietka, rozmarynu lub mieszanki ziół. Napar przelewamy do miski, kiedy jest gorący, pochylamy się nad nią twarz, głowę przykrywamy ręcznikiem. Po pięciu minutach ciepło sprawia, że pory skóry się otwierają, więc możliwe jest ich dokładne oczyszczanie. Najpierw zbierz zanieczyszczenia ręcznikiem papierowym, później umyj twarz chłodną wodą. Pamiętaj, aby po zabiegu użyć kosmetyku, który zamyka pory.

Oczyszczanie skóry ‒ peelingi

Peeling, czyli ścieranie (lub rozpuszczanie) martwego naskórka najczęściej jest dostępny w drogeriach w dwóch formach: mechanicznej, czyli takiej, która formuła zawiera drobinki. Podczas mycia drobinki ślizgają się po twarzy, ścierając z niej martwy naskórek. Ziarenka mogą mieć różną postać i grubość, co pozwala lepiej dopasować kosmetyk do skóry. Druga forma to preparaty powstałe na bazie enzymów rozpuszczających suche skórki. Peelingi enzymatyczne są polecane skórom wrażliwym, naczynkowym, ze skłonnością do zaczerwienień i podrażnień. Peeling powinniśmy wykonywać raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu. Ważne, żeby przy wykonywaniu tego obserwować swoją skórę i dopasować do niej moc ścieralności preparatu oraz nie zwiększać częstotliwości peelingowania skóry, nawet jeśli przynosi to nam niesamowite efekty. Po takim zabiegu skóra potrzebuje czasu na regenerację. Pamiętać również trzeba o tym, że peeling działa na skórę jak „zerwanie kołdry”, skóra lepiej wchłania różne substancje, ale też jest uwrażliwiona, więc dobrze później ukoić twarz nawilżającą maseczką lub kremem.

Oczyszczanie skóry ‒ maseczki

Maseczka to kosmetyk, który nakładamy i trzymamy na skórze określony czas, później ją zmywamy albo pozostawiamy na skórze do całkowitego wchłonięcia zależnie od tego, jak została opracowana. Maseczka to nośnik skoncentrowanych substancji, w zależności właściwości ma inne działanie.
Maseczki oczyszczające to preparaty, które, po nałożeniu na skórę, wyciągają zgromadzone w niej zanieczyszczenia. Działają antybakteryjnie, ściągająco, zwężają pory. Składniki, które sprzyjają oczyszczaniu to krzemionka, glinka (szczególnie zielona, różowa i biała), węgiel, olejek rozmarynowy i z drzewa herbacianego.

Oczyszczanie skóry w gabinecie kosmetycznym

Niekiedy oczyszczanie w domowymi sposobami okazuje się niewystarczające. Szczególnie w przypadku skóry trądzikowej, tłustej i mieszanej niezbędna może okazać się pomoc specjalisty. Gabinety kosmetyczne oferują różne zabiegi, które poprawią stan cery trądzikowej, ale najpopularniejsze to oczyszczanie wodorowe lub manualne. Niektóry polecają również zabiegi z użyciem kwasów. Są to zabiegi o dużej intensywności i muszą być odpowiednio dobrane do typy cery, pory roku i naszej pielęgnacji.

Oczyszczanie wodorowe

Zabieg oczyszczania wodorowego realizowany przy zastosowaniu specjalnych urządzeń. Polega na wprowadzaniu wgłąb skóry mikroskopijnych cząsteczek aktywnego wodoru. Cząsteczki te dokładnie oczyszczają skórę oraz neutralizują wolne rodniki na jej powierzchni. Oczyszczanie wodorowe wykorzystuje po protu wodę pod ciśnieniem. Niewielkie rozmiary wodoru oraz jego mała masa pozwalają dotrzeć pierwiastkowi w głębsze struktury skóry. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i może być wykonywany niezależnie od pory roku. Będzie odpowiedni dla posiadaczy skóry wrażliwej, naczynkowej i trądzikowej.

Manualne oczyszczanie skóry

To bardzo popularny zabieg, oferowany właściwie w każdym salonie kosmetycznym. Polega na manualnym usunięciu zanieczyszczeń, które gromadzą się na skórze twarzy, dekoltu lub pleców. Na zabieg manualnego oczyszczania twarzy najlepiej zgłosić się do zaufanego gabinetu kosmetycznego, gdzie kosmetolog oczyści ręczne naszą twarz, usuwając wągry oraz zanieczyszczenia. Zabieg ten bywa bolesny i uwrażliwia skórę, ale jego efekty bywają zbawiennie dla tych, którzy mają skórę tłustą i trądzikową.

Podsumowanie

Oczyszczanie skóry jest podstawowym krokiem w pielęgnacji naszej twarzy. Bez niego każdy następny nałożony kosmetyk nie będzie w stanie działać na skórze, co więcej mieszanie kosmetyków pielęgnacyjnych z resztkami makijażu może doprowadzić do powstawania stanów zapalanych i alergii. Ważne jest też, aby oczyszczanie było dopasowane do potrzeb i stanu naszej skóry, nie może być zbyt intensywne, bo będzie to skutkowało zniszczeniem pierwszej warstwy naskórka, a nie jej oczyszczeniem. Jeśli nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z dobraniem odpowiednich kosmetyków, to dobrym wyjściem będzie skorzystanie z usług kosmetyczki, zarówno przy jednorazowym wybranym zabiegu, jak i dobrania odpowiedniej pielęgnacji. Dla każdego typu skóry posłużą inne kosmetyki, ważne, żeby odnaleźć te, które zapewnią nam zdrową i czystą skórę.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • Share

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.

Dołącz do nas :)

Otrzymuj nowości ze świata mody i porady dla kobiet. 

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera