Jak obniżyć poziom cholesterolu? Skuteczne domowe metody?

Posted on

I żyli długo i szczęśliwie… Ten morał jest nam bardzo dobrze znany od wczesnych lat naszego dzieciństwa, lecz żeby przełożyć bajkową puentę do naszego prawdziwego życia, musimy każdego dnia dbać o nasze zdrowie!

Jednym z coraz częściej pomijanych i bagatelizowanych aspektów zdrowotnych jest nasz cholesterol. Niekontrolowany i okładany latami zakłóca pracę naszego serca co w konsekwencji skutkować może nawet zawałem. Czym jest cholesterol? W jaki sposób go kontrolować? I jak w razie potrzeby go obniżyć? Na te i nie tylko pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 Co to jest cholesterol?

Zacznijmy jednak od początku. Pewnie nie raz słyszałaś, że ktoś ma za wysoki cholesterol i powinien zadbać o jego obniżenie – nic w tym dziwnego, ponieważ to dość częsta przypadłość. W Polsce szacuje się, że podwyższony cholesterol ma około 70% Polaków, niestety tylko część z nich dba o jego obniżenie, jak i kontrolę. Cholesterol to nic innego jak organiczna substancja tłuszczowa, która jest niezbędna w naszym organizmie! Tak niezbędna, bowiem odpowiada za wiele zachodzących procesów w naszym ciele, do których zaliczyć możemy chociażby pracę naszego mózgu, wspomaganie produkcji witaminy D, czy udział przy wytwarzaniu innych ważnych hormonów.

Skąd jednak teza o szkodliwości tego związku w naszym ciele?

Cholesterol podobnie jak i inne związki organiczne w naszym ciele musi utrzymywać określony poziom. Problem w tym przypadku pojawia się w momencie, kiedy ta równowaga zostaje zaburzona i kiedy jego poziom znacznie wykracza poza wskazany zakres. Przyczyną takiego stanu rzeczy jesteśmy niestety my sami, dlatego, że organizm na swoje potrzeby jest w stanie wyprodukować odpowiednią ilość cholesterolu (głównie w wątrobie – cholesterol endogenny).

To my jako konsumenci zjadając na co dzień określoną ilość pożywienia dostarczamy go do naszego organizmu. Dzieje się tak oczywiście za sprawą produktów mięsnych, które bogate są w nasycone kwasy tłuszczowe. Pochodną częstego spożywania tych produktów, jest odkładanie nadmiaru tej substancji w naszym ciele (cholesterol egzogenny), czego zaniedbywanie przez dłuższy czas prowadzi do niebezpieczeństwa.

Cholesterol krąży w naszej krwi, a co za tym idzie łączy się z innymi związkami obecnymi w naszym organizmie tworząc tym samym bardziej złożone związki, które nazywane są lipoproteinami. To nic innego jak połączenie cholesterolu z białkami. Reakcja tych dwóch związków jest dwubiegunowa, gdyż w zależności od zawartości cholesterolu jak i białka wyróżniamy lipoproteiny LDL i lipoproteiny HDL.

Lipoproteiny LDL – potocznie nazywany złym cholesterolem. Zawierają stosunkowo dużo cholesterolu o niskiej gęstości, który odkłada się we włóknach mięśni gładkich ścian tętnic, prowadząc w dłuższym horyzoncie czasowym do rozwoju np. chorób układu sercowego.

Lipoproteiny HDL – inaczej dobry cholesterol, który różni się objętością cholesterolu w związkach złożonych, podobnie jak ten pierwszy również przenika do ścian tętnic z tą różnicą, że się w nich nie odkłada, a jedynie oczyszcza je z zalegającego „złego cholesterolu”. Im więcej lipoprotein HDL w naszym organizmie, tym mniej złego cholesterolu, a co za tym idzie mniejsze ryzyko chorób układu krążenia.

Badanie cholesterolu we krwi

Podobnie jak inne związki organiczne w naszym ciele, cholesterol można, a nawet powinno się monitorować. Najbardziej powszechną metodą badania poziomu cholesterolu w naszym organizmie jest oczywiście standardowe badanie krwi, przy czym warto pamiętać o kilku szczególnych zaleceniach, kierowanych przez lekarzy i specjalistów odnośnie odpowiedniego przygotowania naszego organizmu do badania.

Poza standardowym przyjściem na czczo, zaleca się wcześniejszy brak spożywania posiłków (około 14 godzin przed badaniem), jak również bezwzględne odłożenie posiłków bogatych we wszelkiego rodzaju tłuszcze. Ponadto warto zadbać o właściwe nawodnienie swojego organizmu, ale tę radę dedykujemy nie tylko w kontekście badania krwi.

Skoro wiemy już jakie kroki należy podjąć żeby określić poziom cholesterolu w naszym ciele, pytanie które nam się nasuwa po tym brzmi: co dalej? Otrzymałam wyniki, na co powinnam zwrócić uwagę?

Oczywiście na normy i sygnały jakie otrzymamy z przeprowadzonego badania. W zależności od zaawansowania interpretacji wyników pod uwagę powinniśmy wziąć dwie perspektywy. Pierwszą z nich są oczywiście gotowe wyniki, w których będziemy mieli podane i opisane wszystkie wartości, zależności, normy, zalecenia czy wskazania. Drugą perspektywą są same zmienne w postaci (cholesterolu całkowitego, HDL, LDL, trójglicerydów) na podstawie których z tzw. kalkulatora cholesterolu będziemy w stanie wyliczyć wszystkie interesujące nas dane.

Dzisiaj w zasobach Internetu znajdziemy kilka popularnych kalkulatorów tego typu, do których po wprowadzeniu wymaganych wartości, otrzymamy rzetelne informacje na temat poziomu naszego cholesterolu i wszystkich elementów z nim związanych.

Z kolei jeżeli chodzi o przykładowe normy prawidłowego poziomu cholesterolu w naszym organizmie, należy powołać się na konkretne źródła. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego nie powinien przekraczać 180mg/dl. Jeszcze inne spojrzenie rzucają badania w innych krajach, które pokazują, że ta norma powinna być nie większa niż 160mg/dl, powołując się na wyższe ryzyko chorób układu krążenia i nie tylko. Na podstawie tych źródeł można wysunąć wnioski na temat przykładowego poziomu cholesterolu w naszym ciele, jego granic i konsekwencji wynikających z ich przekroczenia:

  • 70-140mg/dl – brak ryzyka choroby wieńcowej,
  • 140-180 mg/dl – umiarkowane ryzyko,
  • 140-300 mg/dl – poważne ryzyko.

Cholesterol – przyczyny powstawania

Przyczyn powstawania cholesterolu może być kilka. Jak już wcześniej wspominaliśmy główny powód wynika z prowadzonego trybu życia. Przyjmowanie dużej ilości tłuszczów nasyconych, brak aktywności fizycznej, czy używki to najszybsza droga do niepokojących wyników badań.

Prowadzenie niezdrowego trybu życia może przekładać się na problemy z nadwagą, która kojarzona jest ze zwiększeniem poziomu triglicerydów, jak i zmniejszeniem poziomu „dobrego cholesterolu”, który niweluje cholesterol LDL.

Przyczyn podwyższonego cholesterolu upatruje się również w naszym wieku, jak i płci. Liczne badania w tym zakresie pokazują, że po 30 roku życia naturalnie nasz organizm produkuje go więcej. Tendencja ta zauważona została również w odniesieniu do kobiet, u których po menopauzie jest go więcej. Wyższy poziom cholesterolu to także choroby towarzyszące, jak i obciążenie rodzinne. Organizmy obarczone takimi chorobami jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy problemy związane z tarczycą są naturalnie w grupie ryzyka. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób, u których  w rodzinie pojawiały się poważne problemy z cholesterolem.

Sygnały ze strony organizmu – objawy wysokiego poziomu cholesterolu

Badania profilaktyczne w zakresie poziomu cholesterolu w naszym ciele są niezwykle ważne, bowiem zły cholesterol odkładany potrafi być latami, bez wysyłania poważnych sygnałów alarmowych. Nagromadzony, atakuje z podwójną siła, często prowadząc do poważnych schorzeń, a nawet śmierci.

Czy dostajemy jednak sygnały, które powinny zwrócić naszą uwagę? Oczywiście tak! Wśród najbardziej powszechnych objawów kojarzonych z cholesterolem przewijają się elementy związane z naszą skórą, pracą naszego serca, jak i ogólnym samopoczuciem. Jako, że cholesterol przenika do ścian naszych tętnic, jego nagromadzenie powoduje zwężenie i usztywnienie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie kolor, jak i wygląd naszej skóry może ulec zmianie, bądź przebarwieniu. Innym sygnałem może być praca naszego serca. W tym przypadku wymienia się charakterystyczne kłucie w klatce piersiowej, które promieniować może nawet do szyi. Cholesterol kojarzony jest także z problemami z koncentracją, oraz pamięcią, co bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie.

Jakie są skutki wysokiego cholesterolu?

Zbagatelizowane, bądź niedostrzeżone objawy cholesterolu mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji dla naszego zdrowia. Odkładany latami zły cholesterol prowadzi do chorób układu naczyniowo – sercowych.  Najpowszechniejszym stadium jest choroba tętnic, czyli miażdżyca, która powoduje niedokrwienie ważnych narządów naszego organizmu, a w konsekwencji nawet udar mózgu, czy zawał mięśnia sercowego.

Cofnijmy się jednak trochę wcześniej i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, co można zrobić, czy jaką dietę można zastosować żeby wynik naszego badania napawał optymizmem?

Co jeść a czego nie? – zmień nawyki żywieniowe

Jako, że problem za wysokiego cholesterolu dotyczy coraz to większej liczby osób, na rynku nie brakuje skutecznych sposobów, które bezpośrednio wpływają na jego obniżenie. Podstawową kwestią, jak w przypadku innych zaburzeń równowagi w naszym ciele jest prowadzenie zdrowego trybu życia. W przypadku zbyt wysokiego cholesterolu szczególną uwagę zwraca się na aktywność fizyczną, używki (głównie  papierosy), jak i odpowiednią dla naszego organizmu dietę.

Jak pokazują liczne badania prowadzone w tym zakresie, wprowadzenie kilku zmian żywieniowych prowadzi do znacznego obniżenia poziomu cholesterolu w naszym ciele. Zasady te koncentrują się głównie wokół spożywania mniejszej ilości tłuszczów nasyconych, gdyż to one w głównej mierze odpowiedzialne są za brak tej równowagi. Elementy które warto zastosować to m.in

  • ograniczenie ilości spożywanych produktów pieczonych i smażonych (zaleca się spożywanie produktów przygotowywanych na parze);
  • unikanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego;
  • ograniczenie spożywania napojów słodkich;
  • wzbogacanie posiłków w produkty bogate w błonnik;
  • wprowadzenie margaryny roślinnej zamiast masła.

To tylko jedne z kilku kroków, których zastosowanie w dłuższej perspektywie przynosi  oczekiwane rezultaty. Oczywiście pomocna w tej kwestii może być również konsultacja dietetyczna, dzięki której otrzymamy gotową, odpowiednio zbilansowaną, ułożoną pod nas dietę.

Zmiana nawyków żywieniowych może wpłynąć znacząco na nasz cholesterol, który nie bez przyczyny jest utożsamiany głównie z przyjmowanymi posiłkami. Ograniczenie tłuszczów nasyconych obniża poziom naszego cholesterolu, dzięki czemu czujemy się lepiej i na co dzień mamy więcej energii.

Elementy towarzyszące

Oprócz diety, warto zwrócić uwagę na aktywność fizyczną, gdyż to ona pobudza w naszym ciele enzymy, które wspomagają „dobry cholesterol” w walce z tym złym. Dzieje się tak za sprawą przenoszenia większej ilości złego cholesterolu do wątroby, gdzie przekształcany jest później w żółć. Kolejne badania w tym zakresie pokazują jasną zależności pomiędzy aktywnością fizyczną a poziomem cholesterolu w naszym ciele.

Jeszcze inne badania wskazują na wspominane wcześnie używki, a konkretnie na palenie papierosów, których unikanie prowadzi do zwiększenia dobrego cholesterolu (HDL). Związane jest to z innym enzymem produkowanym przez wątrobę, którego palenie papierosów w mocny sposób ogranicza. Co jednak w sytuacji, kiedy sytuacja jest naprawdę poważna?

Sposoby na leczenie cholesterolu

W momencie kiedy zalecenia ze zmianą diety, aktywnością fizyczną zdają się nie przynosić oczekiwanych rezultatów, trzeba sięgnąć po bardziej stanowcze metody. Najpopularniejszym sposobem na leczenie cholesterolu jest oczywiście farmakologia.

Na rynku jest wiele preparatów i leków dedykowanych temu schorzeniu. Ich działanie jest bardzo proste i niestety długotrwałe, gdyż przy leczeniu farmakologicznym obowiązkiem jest przyjmowanie leków przez całe życie. Hamują one aktywność enzymów, które potrzebne są do produkcji cholesterolu, a co za tym idzie jego poziom nie ulega zmianie.

Leczenie farmakologiczne jest długotrwałe, gdyż jakakolwiek przerwa w przyjmowaniu leków może prowadzić do poważniejszych konsekwencji za sprawą znacznego podwyższenia poziomu cholesterolu. Oczywiście przyjmowanie leków, czy innych preparatów nie zwalnia nas z przestrzegania diety, gdy wciąż na własną rękę możemy wpływać na poziom cholesterolu, przyjmując bogate w tłuszcze nasycone posiłki.

Cholesterol – podsumowanie

Tempo życia, brak czasu na regularne i odpowiednio zbilansowane posiłki, brak aktywności fizycznej, jak i bagatelizowanie problemów poziomu cholesterolu w naszym ciele prowadzą do poważnych schorzeń, a nawet śmierci. Jak pokazują statystyki, najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu krążenia, w szczególności serca, tętnic i żył. Wzmożony konsumpcjonizm na całym świecie, jak i skutki cholesterolu widoczne po latach to coraz poważniejsze zagrożenie dla nas i naszych bliskich, dlatego pamięć, profilaktyka i prowadzenie zdrowego trybu życia to najkrótsza droga do długiego życia!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • Share

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.