Dbanie o stawy w każdym wieku, czyli jak dbać o stawy?

Posted on

Stawy w ciele człowieka pełnią bardzo ważne funkcje. One pracują na okrągło. Mają mało czasu na pełnowartościowy odpoczynek, dlatego pamiętajmy – dbajmy o stawy w każdym wieku. Tak naprawdę stawy mogą boleć niezależnie od wieku. Oczywiście starszym kobietom ból doskwiera bardziej, jednak na jego odczuwanie wpływ ma wiele czynników. O stawy trzeba dbać w każdym wieku. Dlatego ważne jest poznanie odpowiedzi na pytanie: jak dbać o stawy niezależnie od wieku?

Czym są stawy?

Najprościej pisząc, stawy to ruchome miejsca, pomiędzy złączeniami kości. Dzięki takim połączeniom, stawy mogą się poruszać, a więc człowiek może wykonywać takie ruchy, jak: zginanie czy obracanie. Są też stawy nieruchome, jednak również pełnią istotną i ważną funkcję.

Jak wyróżniamy rodzaje stawów?

Stawy można podzielić na kilka rodzajów. Najprostszym kryterium jest rodzaj ze względu na złożoność stawu. Wyróżniamy stawy proste i stawy złożone. Jak łatwo się domyśleć staw złożony składa się z minimum dwóch kości.

Stawy dzielimy na zakres ruchów:

 • jednoosiowe;
 • dwuosiowe;
 • wieloosiowe.

Stawy jednoosiowe ruszają się w jednym kierunku, wzdłuż tej samej płaszczyzny. Dwuosiowe możliwe jest poruszanie w dwóch płaszczyznach, natomiast wieloosiowe pozwalają wykonywać pełen zakres ruchów, włącznie z obrotem.

Stawy można podzielić ze względu na ich kształt:

 • staw kulisty;
 • staw obrotowy;
 • staw zawiasowy;
 • staw eliptyczny;
 • staw zawiasowo – obrotowy;
 • staw płaski;
 • staw panewki;
 • staw siodełkowaty.

Staw płaski dotyczy kończyn górnych i dolnych. Staw panewkowy, znajduje się w biodrze. Staw siodełkowaty, znajduje się w połączeniu kciukowym. Staw kłykciowy dotyczy czaszki i kręgosłupa oraz kończyn dolnych. Staw śrubowy można połączyć z kręgosłupem i czaszką. Staw zawiasowo-obrotowy znajduje się w kończynach górnych i dolnych, jak i staw zawiasowy.

Jak zbudowane są stawy?

Budowa stawu nie jest zbyt skomplikowana. Każdy staw zbudowany jest z powierzchni stawowej, jamy stawowej oraz torebki stawowej. Elementem zmiennym w budowie jest właśnie panewka, dodatkowo okryta przez chrząstkę stawową. Niestety chrząstka jest dosyć krucha i z biegiem lat i użytkowania zużywa się. Końce każdej kości łączą specjalne wiązadła od wewnątrz i z zewnątrz.

Dlaczego czujemy ból stawów?

Bóle stawów mogą być spowodowane bardzo wieloma czynnikami. Poniżej wszystkie powody, przez które można odczuwać bóle w stawach:

 • nieodpowiednia dieta – nieodpowiednie nawyki żywieniowe mogą wpłynąć na stan naszych kości, stawu oraz całego organizmu. To co jemy, ma kolosalny wpływ na to, jak wyglądamy i jak się czujemy. Istnieją grupy produktów, dzięki którym wzmocnimy nasze kości od środka oraz takie, które dobrze wpływają na funkcjonowanie stawów.
 • Otyłość i nadwaga – jak już wiemy, stawy nie działają wiecznie. One także się męczą, ponieważ każdego dnia są bardzo mocno obciążane i pracują właśnie dla nas. Im jesteśmy cięższe, tym nasze stawy gorzej się sprawują. Nacisk, który wywiera na nie nie ciężar, powoduje ich ogromne, nadprogramowe obciążenie. Dlatego z czasem mogą odmówić posłuszeństwa. Najlepszym rozwiązaniem jest zrzucenie wagi.
 • Sport – nieodpowiednie podejście do wyzwań sportowych, także może zniszczyć stawy i to w szybkim tempie. Na tego typu problem mogą narażać się kobiety, które uprawiają zbyt intensywnie sport, po długim okresie przerwy lub nieodpowiedniego przygotowania do treningu. Przed każdym treningiem należy wykonać solidną rozgrzewkę, a po ćwiczeniach rozciąganie mięśni.
 • Podeszły wiek – z wiekiem zanika maź między przestrzeniami stawowymi. Jak wiadomo, odpowiada ona za to, aby kości się ze sobą nie stykały i nie zahaczały o siebie nawzajem. Niestety z wiekiem nic nie można z tym zrobić. Można temu zapobiegać przyjmując odpowiednie suplementy, jednak należy liczyć się z tym, że w podeszłym wieku możemy odczuwać bóle stawów.

Choroby wywołujące bóle stawów

Istnieje wiele chorób, które mogą wywoływać bóle stawów. Niestety o większości z nich nawet nie zdajemy sobie, bo nigdy byśmy nie pomyślały, iż mogą być przyczynkiem wywoływania bólów stawowych.

Niedobory potasu

Potas jest pierwiastkiem, który odpowiada za pracę układu kostnego i mięśniowego. Jest bardzo ważny dla odpowiedniej pracy mięśni, stawów czy serca. Niedobory potasu mogą objawiać się nieregularną pracą serca oraz dziwnymi bólami mięśni. Warto raz na czas, wykonywać profilaktycznie badania krwi.

Stan zapalny kaletki maziowej

Stany zapalne mogą dotykać także struktur znajdujących się w obrębie stawów. Może dojść do zapalenie kaletki maziowej, pochweki czy nawet ścięgna. Bóle mogą być odczuwalne podczas wykonywania ruchów częścią ciała, która zbudowana jest z owego stawu. Bóle ustają, gdy staw jest w spoczynku.

Niedoczynność tarczycy

Na tę dolegliwość cierpi bardzo wiele kobiet. Każda kobieta cierpiąca z powodu niedoczynności tarczycy, cierpi niejednokrotnie okropne katusze. Niedoczynność tarczycy bardzo często powoduje bóle mięśni, osłabienie, apatię, trudności podczas wykonywania najdrobniejszych czynności (mecie naczyń, czesanie). Bardzo często bolą nadgarstki, mogą być także opuchnięte.

Borelioza

Jest to choroba bardzo poważna, ale bardzo trudna do stwierdzenia. Czasami jej wykrycie może zając kilka miesięcy. Niestety ta choroba jest bardzo podstępna. Często chory nie może przypisać swoich dolegliwości do żadnego innego schorzenia. Borelioza może objawiać się szybkim spadkiem masy ciała, niechęcią do jedzenia, przewlekłymi bólami głowy, ale przede wszystkim bólami stawów, zwłaszcza stawów kolanowych.

Choroby reumatyczne

Choroby reumatyczne w największym stopniu wywołują bóle stawów. Najczęściej, to właśnie kobiety cierpią z powodu chorób reumatycznych. Do najczęstszych schorzeń tego typu zaliczamy:

 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • fibriomialgię;
 • polimialgię reumatyczną;
 • zapalenie wielomięsniowe.

Wszystkie powyższe choroby mogą powodować bóle mięśni i stawów. Kobiety odczuwają sztywnienie kończyn, spięcia, rumienie, ale także bóle głowy czy kołatanie serca. Bardzo często kobiety są osłabione, a wiele ruchów powoduje bóle. Należy także obserwować swoje ciało, aby wykluczyć możliwe deformacje.

Jak wspomóc leczenie stawów?

Leczenie stawów należy rozpocząć od wizyty u specjalisty. Nie można czekać, ani dnia jeżeli obserwujemy u siebie:

 • sztywnienie stawów;
 • zwiększoną temperaturę w obrębie bolącego miejsca;
 • opuchliznę;
 • nieustające i przewlekłe bóle.

Bóle stawów należy leczyć, ale przede wszystkim zapobiegać im. Można udać się do lekarza reumatologa i przedstawić mu bardzo dokładnie stan swojego zdrowia. Lekarz może zalecić stosowanie odpowiedniej farmakologii oraz zalecić szereg ćwiczeń.

Jeżeli ból stawu spowodowany został uszkodzeniem mechanicznym, to dobrze jest obłożyć miejsce zimnym okładem i zażyć środek przeciwbólowy. Pamiętajmy, że nie każdy ból stawu musi zwiastować poważną i przewlekłą chorobę. Czasami może być także sygnałem, świadczącym o przeciążeniu organizmu.

Czy stawy bolą w każdym wieku?

Niezależnie od tego czy masz 20, 30,30, 60 czy 80 lat – stawy mają prawo boleć. Jak już wspomniano, bóle wynikają w dużej mierze z trybu życia. Dlatego jeżeli masz 20 lat, a odczuwasz bóle stawów, to zacznij od zmiany codziennych przyzwyczajeń. Zmień dietę na zdrową, ruszaj się wykonuj ćwiczenia, jak najmniej spędzaj w pozycji siedzącej.

Dieta, a bóle stawów

Dieta dla stawów – od niej trzeba rozpocząć walkę o zdrowie. Czy istnieje? Istnieje! Można dobrze zjeść i tym samym wspomóc swoje stawy. Dieta na stawy nie znaczy rezygnacji z ulubionych dań i potraw.

Postaw na jedzenie dobrej jakości białka. Mogą to być: kefiry, sery owcze, sery kozie, serki twarogowe oraz mięso – jednak wszystko z najwyższej półki. To musi być naprawdę sobą jakość. Można gotować galarety na mięsie. To bardzo dobrze robi stawom.

Jedzmy produkty pełnoziarniste: ciemne ryże, makarony czy żytni chleb. Wybierajmy owoce i warzywa, ale także ryby. Ryby można zjadać nawet z całym korpusem – on jest cenny dla stawów. Nie zapominajmy o piciu olejów (rzepakowy, z ostropestu, z awokado)i przyjmowaniu witaminy D.

Kolagen na stawy

Kolagen jest białkiem, który samoistnie występuje w organizmie człowieka. Niestety z biegiem lat kolagen zanika. W związku z tym może objawiać się to bólami stawów, szybszym tworzeniem się zmarszczek. Dlatego około 30 roku życia, zaopatrzyć się w dobrej jakości kremy z kolagenem.

Kolagen występuje także w formie proszku lub płynie. Takim suplementem można dodatkowo wzbogacić swoja dietę. Jednak wybierajmy kolagen najlepszej jakości. Nie kupujmy byle czego. Nie ma to najmniejszego sensu, bo nam nie pomoże.

Ćwiczenia na stawy

Tak naprawdę każda aktywność fizyczna wzmacnia stawy. Na ich odpowiednią pracę dobrze wpłyną ćwiczenia wzmacniające. Jeżeli samodzielnie nie wiemy, jak je wykonywać, to można wybrać się do klubu fitness na zajęcia zorganizowane. Ale z całą pewnością w domowym zaciszu także poradzimy sobie z tym treningiem. Aby trening przyniósł oczekiwane rezultaty, to zawsze powinna poprzedzać go rozgrzewka, a ćwiczenia muszą być wykonywane poprawnie technicznie.

Poranny zestaw ćwiczeń na rozruszanie stawów:

 • stań w lekkim rozkroku, dłonie ułóż na wysokości serca i odchylaj się do prawej i lewej strony;
 • stań w lekkim rozkroku, stopy rozstaw na szerokość bioder, wykonaj skłon do prawej i lewej nogi naprzemiennie;
 • zrób kilka przysiadów;
 • wykonaj przysiad sumo i przekładaj ciężar ciała z prawej nogi na lewą, utrzymując pozycję kilka sekund.

Ćwiczenie wzmacniające staw kolanowy

Stań prosto, ze stopami na szerokości bioder. Jedną nogę daj w tył i oprzyj na samych palcach. Noga z przodu nie powinna być zbyt w przodzie, a kolano nie może wychodzić przed linię palców u stóp. Uginaj ciało, jak do przysiadu i podnoś ku górze. Można powtórzyć 10 razy w 3 seriach.

Ćwiczenia na staw nadgarstkowy

Ręce ułóż jak do modlitwy, na wysokości klatki piersiowej. Palce i dłonie złóż razem i dociskaj mocno do siebie. Można także wykonywać ruchy okrężne nadgarstkami albo zaprzeć się mocno o ścianę i dociskać.

Ćwiczenie na staw łokciowy

Ćwiczenie na staw łokciowy jest bardzo proste w wykonaniu. Polega na położeniu ręki na stole, dłonią do góry i obracacie ręki. Raz do góry, raz w dół. Może teraz wydaje się, że to ćwiczenie, to nic takiego, ale naprawdę pomaga wzmocnić łokieć.

Ćwiczenie na stawy palców

Ćwiczenia na palce u rąk też istnieje. Wystarczy dociskać każdy palec osobno, drugą dłonią. Niezbyt mocno, żeby nie zrobić sobie krzywdy.

Ćwiczenie na stawy barkowy

Wystarczy stanąć prosto. Spiąć łopatki najbardziej jak się da w tył i wykonywać ruchy okrężne. Oprócz tego można wykonywać ruchy ku górze i opuszczać barki. Ćwiczenie na stawy barkowe można wykonywać w kilku seriach.

Podsumowanie

Dbanie o stawy jest ważne w każdym wieku. Każda kobieta młodsza, starsza czy w średnim wieku powinna należycie o siebie dbać. Pamiętajmy o prawidłowej diecie, nie obciążajmy za bardzo organizmu, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze, jeżeli jest chłodno lub zimno. Można zastosować suplementy diety, jednak najlepsze są ćwiczenia i zdrowe odżywianie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • Share

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.