Co to jest menopauza i jak sobie z nią radzić w domu?

Posted on

Menopauza nazywana jest także przekwitaniem i jest okresem przez który musi przejść każda kobieta w swoim życiu. Ten czas ściśle wiąże się osłabnięcie i wygaszaniem funkcji jajników. To pododaje wiele objawów, które mogą być dla kobiety kłopotliwe i uciążliwe. Jeżeli nie wiesz co robisz, gdy odczuwasz i przeczuwasz, że nadchodzi ten okres, to bądź spokojna –  ten artykuł da Ci wiele odpowiedni na nurtujące pytania.

Czym jest menopauza?

Menopauza związana jest z okresem przekwitania kobiety. Średni wiek wystąpienia klimakterium u kobiety w Polsce wynosi 51 lat. Okres przekwitania najczęściej występuje pomiędzy 45, a 55 rokiem życia, jednak wszystko uzależnione jest wielu czynników.

Przekwitanie może powoli postępować nawet kilka lat, dlatego czasami trudno jednoznacznie stwierdzić co nam dolega. Każda kobieta odmiennie przezywa okres przekwitania. Niektóre nawet nie odczują objawów, a inne wręcz przeciwnie.

Zwykło się mówić, że menopauza i jej przechodzenie uzależnione jest od prowadzonego latami stylu życia, aktywności fizycznej oraz przebytych chorób. Im lepiej się odżywiamy, tym dłużej możemy cieszyć się pełną aktywnością seksualną i fizyczną. Dlatego tak ważna jest prawidłowo zbilansowana dieta.

Może zaskoczy Cię pewna ciekawostka. Otóż pojęcie menopauzy dotyczy ostatniej miesiączki każdej kobiety, po  której przez rok nie występuje kolejna. Natomiast przekwitanie oraz klimakterium to czas przed i po menopauzie, kiedy to można odczuwać największe zmiany i rewolucje.

Jakie są objawy menopauzy?

Klimakterium objawia się przede wszystkim ustaniem miesiączki oraz różnymi czynnikami towarzyszącym, do których zaliczają się:

 • napady gorąca;
 • rozdrażnienie i podenerwowanie;
 • drażliwość piersi;
 • płaczliwość;
 • wypieki na twarzy, dekolcie;
 • nagłe kołatanie serca;
 • osłabienie;
 • problemy ze snem;
 • wahania wagi;
 • częste problemy ze strony układu moczowego;
 • mniejsza chęć na seks.

Jak już zostało wspomniane każda kobieta może przechodzić okres przekwitania w odmienny sposób. Na to jak przechodzimy menopauzę maja wpływa także uwarunkowania genetyczne, dlatego obserwujmy nasze mamy i babcie, a dowiemy się jak prawdopodobnie my będziemy przechodziły ten okres.

Menopauza po 30 roku życia – czy to możliwe?

Istnieje taki termin jak przedwczesna menopauza. Może występować u kobiet, które maja problemy na tle hormonalnym, ale coraz częściej obserwują się ją u kobiet nadmiernie narażonych na stres, całkowicie zdrowych. Przedwczesna menopauza zauważana jest częściej u kobiet o niskim statusie społecznym. Choroby mogące przyśpieszyć okres przekwitania to:

 • cukrzyca;
 • celiakia;
 • Hashimoto;
 • choroba Addisona;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • miastenia.

Nieodpowiedni styl życia: zła dieta oraz palenie papierosów również przyśpieszają menopauzę. Niestety codzienność każdej kobiety, styl życia, sposób w jakim się odżywia i jak żyje, wpływa na wiele aspektów związanych ze zdrowiem. Dlatego jeżeli ktoś się nadmiernie stresuje czy przewlekle denerwuje może spowodować np.: wcześniejszy okres przekwitania.

Dobrą informacją jest fakt, że bardzo często przedwczesna menopauza jest zmianą odwracalną. Dlatego jeżeli cierpisz z powodu tego schorzenia, to w pierwszej kolejności udaj się do dobrego specjalisty, który zaproponuje odpowiednie leczenie. Twoje jajniki i sprawność seksualna mogą wrócić do dawnej sprawności.

Rozpoznanie menopauzy

Najprostszym sposobem na rozpoznanie menopauzy jest udanie się do ginekologa, który po wykonaniu podstawowych badań stwierdzi czy rzeczywiście jesteśmy w fazie przekwitania. Można także wykonać domowy test moczy lub krwi, z którego także dowiemy się czy nadchodzi ten etap w naszym życiu. Podwyższony poziom hormonu folikulotropowego (FSH) świadczy o klimakterium.

Dieta, a menopauza

Prawidłowo zbilansowana dieta powinna towarzyszyć każdej kobiecie przez całe życie. Od najmłodszych lat należy wpajać swoim córkom, siostrom, wnuczkom, jak ważny wpływa ma to co jemy każdego dnia na nasze funkcjonowanie.

Jeżeli chcesz czuć się lepiej i utrzymywać zdrowe ciało na długie lata, to powinnaś wybierać produkty bogate w cenne kwasy omega, produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce oraz dobrej jakości ryby. Jeżeli jesteś fanką słodyczy, to niezwłocznie powinnaś odstawić je w kąt. Każda dbająca o siebie kobieta powinna wiedzieć, że jedzenie słodyczy, fast foodów oraz produktów bogatych w sól nie przyniesie niczego dobrego, a o wiele szybciej może powodować i przyczyniać się do powstawania wielu chorób.

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Istnieją skuteczne sposoby na radzenie sobie z nieprzyjemnymi objawami menopauzy. W pierwszej kolejności zawsze należy udać się do lekarza ginekologa, w celu stwierdzenia czy menopauza postępuje i czy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Jeżeli objawy menopauzy się nasilają to bardzo często stosuje się terapię zastępczą, która polega na przyjmowaniu stosowej dawki hormonów. Niestety tego typu leczenie może przyczyniać się do występowania raka sutków lub może tworzyć chorobę zakrzepową. Najczęściej proponowana jest kobietom z przedwczesną menopauzą.

Fitoestrogeny i zioła

Objawy menopauzy mogą łagodzić także fitoestrogeny, polecane są kobietom które nie mogą przyjmować środków hormonalnych. Fitoestrogeny budową przypominają kobiece hormony. Można je znaleźć w wielu produktach spożywczych, ale można je znaleźć także w postaci tabletek czy suplementów diety. Do produktów łagodzących objawy menopauzy zalicza się:

 • soję – składniki zawarte w soi wspomagają tworzenie się estrogenów.
 • Niepokalanek pieprzowy – ten ekstrakt działa uspokajająco, dlatego jest odpowiedni dla kobiet które są pobudzone, pomaga także w stanach depresyjnych.
 • Pluskiwca groniasta – zawiera dużo fitoestrogenów i łagodzi wiele objawów menopauzy, jak: zmęczenie, nadpobudliwość  czy depresję
 • Wąkrotka azjatycka – wyciąg z tej rośliny jest polecany w czasie menopauzy, gdyż dzięki niej kolagen jest stymulowany i pobudzany do wytwarzania, jest także pomocna na pamięć i problemy z koncentracją. Oprócz tego ma dodatkowe działanie niwelujące cellulit.

Na objawy menopauzy może pomóc także: lukrecja, rumianek, szałwia, żeń-szeń, koper włoski czy malina.

Warto jednak pamiętać o tym, że zioła to sama natura, jednak stężenie poszczególnych składników może być na tyle wysokie, iż może wchodzić z reakcje z niektórymi lekami. Dlatego zawsze warto upewnić się swojego ginekologa czy dany produkt można łączyć z innym.

Aktywność fizyczna

Pamiętaj, że zawsze poczujesz się lepiej uprawiając regularnie jakąkolwiek aktywność fizyczną. Nie ważne czy wybierzesz spacery, bieganie, pływanie czy ćwiczenia na siłowni – ważne aby się ruszać. Zwłaszcza w tych czasach, kiedy większość z nas ma pracę siedzącą. Siedzący tryb życia absolutnie nie sprzyja zdrowiu, dlatego pamiętajmy, o regularnym odchodzeniu od siedzenia i wykonywania chociażby najprostszych ćwiczeń rozciągających.

Nawet jeżeli jesteś starsza – uprawiaj sport! Wiele badań potwierdza tezę, że ludzie którzy większość życia spędzają w ruchu, żyją dłużej. Chcesz do nich dołączyć? Ruszaj się!

Medytacja

Fantastycznym sposobem na łagodzenie objawów menopauzy jest medytacja. Techniki relaksacyjne bardzo mocno przyczyniają się do wyciszenia i uspokojenia naszych nerwów. Jeżeli jednym z objawów Twojego przypadku jest pobudzenie, nerwowość, nadmierny stres, przyśpieszona akcja serca, to może warto skupić się na poznaniu zasad prawidłowego oddechu i skupieniu się na technikach relaksacyjnych?

Przewiewna odzież

Jeżeli dokuczają Ci uderzenia gorąca to wybieraj przewiewne, bawełniane i lekkie ubrania. Nie zakładaj na siebie niepotrzebnych ciuchów które sprawią, że objawy się nasilą, a Ty będziesz jeszcze bardziej poddenerwowana. Pamiętaj, że to Tobie ma być najwygodniej, dlatego zadbaj o siebie jak najlepiej potrafisz.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • Share

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.

Dołącz do nas :)

Otrzymuj nowości ze świata mody i porady dla kobiet. 

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera