Aromaterapia czyli naturalne perfumy, feromony i olejki eteryczne

Posted on

Każdy człowiek charakteryzuje się własnym, indywidualnym i niepowtarzalnym zapachem. Na sklepowych półkach widnieje wiele zapachów perfum, jedne zapachy są idealne dla niektórych kobiet, a inne totalnie nie do zaakceptowania. Wszystko zależy od własnych upodobań, co do zapachów. Czy można odpowiedzieć na pytanie: co zapach perfum mówi o Tobie? Dowiedzmy się wszystkie co najważniejsze na temat zapachów.

Czym jest zapach?

Zapach jest wynikiem mieszania się pewnych związków chemicznych i mieszanin. Odpowiednio połączone cząsteczki zapachowe, mogą wytworzyć niepowtarzalny zapach. Węch jest głównym zmysłem, powiązanym z zapachem. Często zdarza się zapamiętywać zapachy, w związku z tym nawet po czasie mogą kojarzyć się nam z konkretną osobą bądź sytuacją.

Zapachy bardzo trudno określić, nie będąc chemikiem lub nie mając znakomitego węchu. Często zdarza się nam przypuszczać, że jest to jakiś zapach lub mówić, że coś pachnie łagodnie lub intensywnie.  Znaczna większość lotnych związków ma zapach, który można poczuć. Co ciekawe, mózg każdej z nas jest w stanie na tyle zapamiętać i przyswoić dany zapach, że po czasie nie odczuwa go. Mimo tego, czują go inni.

Zapachy mogą nam przywodzić na myśl konkretną osobę. Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że kojarzymy zapachy z dzieciństwa, po które częściej sięgamy w dorosłym życiu. Często zapach może przenieść nas kilka lat wstecz, do konkretnej sytuacji.

Jak wybrać ulubiony zapach?

Wybór odpowiedniego zapachu może sprawić nam problem. Perfumy zawsze kupujemy w drogerii, aby zapoznać się z zapachem. Często półki sklepowe kuszą nas swoim bogatym asortymentem, pięknymi buteleczkami, sygnowanymi znanymi nazwiskami. Jednak wybór perfum, zawsze powinien być uzależniony od naszych własnych preferencji.

Perfumy w drogerii można wąchać za pomocą testera i paska. Warto zaopatrzyć się w kilka pasków, na których będziemy testowały zapachy. Popsikajmy wybranym perfumem pasek, poczekajmy chwileczkę, aż zapach nieco zwietrzeje i wąchajmy.

Nie warto oszczędzać na perfumach. Bardzo często jakość idzie w parze z ceną. Kupno tańszych perfum, będzie wiązało się z tym, że zapach bardzo szybko się ulotni i nie będzie wyczuwalny. Wydajmy nieco więcej, ale cieszmy się długotrwałym i intensywnym zapachem na długie godziny.

Z czego składają się perfumy?

Perfum zaczerpnął swoją nazwę z języka francuskiego. Ma nadawać obiektom dany zapach i utrzymywać go dłuższy czas. Niektóre z nas, błędnie mówią, że perfum i dezodorant to to samo. W skład perfum zazwyczaj wchodzą:

 • środki homogenizujące;
 • olejki zapachowe;
 • środki wzmacniające;
 • mieszanka delikatnych alkoholi alifatycznych lub etanolu.

Jeżeli dany perfum dotknie skóry, to alkohole szybko z niej parują, ustępując miejsca olejkom zapachowym i wzmacniaczom. Kompozycje zapachowe powstają niejednokrotnie na bazie kilku, kilkunastu lub nawet kilkuset składników zmieszanych ze sobą. Można je podzielić na trzy główne:

 • akord bazowy – są to składniki, które wyczuwalne są najmniej, jednak mają duże znaczenie w całej kompozycji zapachowej. Czasami w tym akordzie korzysta się ze związków chemicznych, które po zetknięciu z wilgocią lub potem uwalniają zapachy. Tutaj wykorzystuje się takie substancje, jak: piżmo, cywet czy żywice.
 • Akord średni – jak wskazuje nazwa, są to składniki średnio wyczuwalne. Bardzo rzadko jest wyczuwany, jednak stanowi pewnego rodzaju bazę zapachu. Tutaj korzysta się głowni z substancjo o zapachu korzennym lub kwiatowym.
 • Akord wysoki – to związki o najbardziej intensywnym i wyczuwalnym zapachu. Mimo tego, bardzo szybko znikają ze skóry i są mało wyczuwalne. Akord wysoki czujemy głównie po otworzeniu flakonika z zapachem. Zazwyczaj tworzą go składniki na bazie owoców lub ziół.

Jakie są kategorie zapachowe?

Można wyodrębnić kilka kategorii zapachowych:

 • kolońskie (cytrusowe) – ta kategoria uważana jest za uniseks. Często te zapachy dodawane są też do zapachów dla sportowców. Jak sama nazwa wskazuje należą do nich wszelkiego rodzaju cytrusy: pomarańcze, cytryny, grejpfruty czy limonki.
 • Kwiatowe – to mieszaniny na bazie kwiatów. Kompozycje może tworzyć jeden składnik lub kilka różnych. Ta kategoria jest bardzo szeroka i rozległa. Najbardziej perforowana przez kobiety.
 • Drzewne – ta kategoria jest dodawana do perfum dla mężczyzn i kobiet.
 • Orientalne – kojarzą się z egzotyką. Ta kategoria charakteryzuje się niesamowitą trwałością perfum, w których jej użyto.
 • Paprociowe – to wszelkiego rodzaju lawendy, paczula czy mech dębowy. Często stosowane w zapachach dla mężczyzn.
 • Aldehydowe – zawierają w sobie wyższe aldehydy. Pobierane są z kwiatów, owoców i ziół.

Co to są feromony i jaką rolę odgrywają?

Feromony, to lotne związki chemiczne, kształtujące konkretny zapach. Feromony roślinne i zwierzęce poddano wielu wnikliwym badaniom, jednak cały czas jest problem z feromonami ludzkimi. Feromony zwierzęce tworzą podstawę do zaznaczania swojego terenu, chęci zapłodnienia czy życia w zwartej grupie. Feromony są niezwykle ważne u zwierząt, ponieważ pomagają im się bronić, rozmnażać czy nawet znajdować pożywienie.

Kobiecie feromony i męskie feromony podobno istnieją. U kobiet substancja zwana estratetraenolem pełni tę funkcję. Funkcja feromonów ludzkich, jest ściśle powiązana z seksualnością. Podobno, to woń feromonów świadczy o atrakcyjności drugiego człowieka.

Trwają liczne i wieloletnie badania nad ludzkimi feromonami. Niestety okazuje się, że nie wszystkie osoby są w stanie skutecznie wyczuć feromony. Dlatego postanawiano wytwarzać feromony, w sposób syntetyczny. W związku z tym powstają feromony damskie i męskie.

Olejki eteryczne a masaż

Olejki eteryczne, bardzo często są wykorzystywane w masażach. Masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych jest połączeniem dwóch starożytnych technik leczniczych. Olejki eteryczne były używane w historii ze względu na ich właściwości lecznicze, podczas gdy masaż był używany do relaksu i poprawy samopoczucia. Kiedy te dwie techniki są połączone, mogą zapewnić potężną formę leczenia i lepszego samopoczucia. Masaż możesz wykonać sam w domu, możesz skorzystać z salonów i hoteli spa z aromaterapią.

Jeśli chcesz wykonać masaż sam w domu, wystarczy oliwa z oliwek, może być olej kokosowy, lub bez zapachowa oliwa. Dodaj kilka kropel naturalnych olejków eterycznych i wykonaj masaż całego ciała. Pamiętaj, by rozgrzać ciało i dobrze je wymasować. Możesz wykonać masaż głęboki lub relaksujący. Olejki eteryczne można zastosować na noc, masując klatkę piersiową przed snem pobudzając w niej krążenie i ciepło, które uwolni moc olejków eterycznych.

Syntetyczne feromony dla kobiet

Wiele z was zastanawia się czy syntetyczne feromony naprawdę działają? Na wielu broszurach i ulotkach można przeczytać, że pokrycie ciała takim preparatem, może zintensyfikować zapach i przyciągnąć do siebie płeć przeciwną i wzbudzić pożądanie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie są to potwierdzone badania, dlatego ich działanie nie jest do końca wyjaśnione.

Feromony syntetyczne nie są niebezpieczne dla zdrowia czy skóry. Jak najbardziej można ich używać, jednak nie uzależniajmy od nich każdego zachowania i podchodźmy do tego typu specyfików sceptycznie. Nic nie jest w stanie przyciągnąć drugą osobę bardziej niż my i nasze zachowanie (poczucie humoru, inteligencja, otwartość i szczerość).

Czym jest aromaterapia?

Kolejną ciekawą metodą na wykorzystanie zapachów, jest właśnie aromaterapia. Jest to tworzenie mieszanek na bazie olejków zapachowych, eterycznych, ziół, roślin do poprawienia stanu fizycznego oraz psychicznego danej osoby. Niezwykle często, leczenie zapachami wykorzystywane jest jako uzupełnienie leczenia.

Aromaterapia pomaga uśmierzyć wiele bóli i wspomóc złagodzenie wielu dolegliwości. Wszystko zależy od tego, jaki zapach olejku wybierzemy. Można wspomóc leczenie bezsenności, depresji, bólów menstruacyjnych czy przeziębienia.

Tak naprawdę, aromaterapię można praktykować samodzielnie, we własnym domu. Wystarczy do tego podgrzewacz i ulubiony olejek. Wystarczy rozpuścić kilka kropli wybranego olejku eterycznego z wodą, pozostawić do powolnego odparowania i wdychać. Olejki do aromaterapii z łatwością znajdziemy w aptece czy sklepie zielarskim. Są naprawdę niedrogie i łatwo dostępne.

 

Metody wykorzystania olejków eterycznych

Olejki eteryczne można wykorzystywać na wiele sposobów. Poniżej kilka metod wykorzystywania olejków eterycznych:

 • olejek eteryczny do żelazka;
 • olejek eteryczny do odkurzacza;
 • olejek eteryczny do  świec sojowych;
 • olejek eteryczny sauny suchej.

Jeżeli chodzi o powyższe zastosowanie i użycie, to wystarczy dodać jedynie kilka kropli do żelazka, świec czy odkurzacza, aby uzyskać satysfakcjonujący zapach. Oczywiście olejków eterycznych można używać także na skórę, jednak wtedy powinien być rozcieńczony w odpowiednich proporcjach.

Zachowanie proporcji jest bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy nie wyrządzimy sobie krzywdy. Dlatego zawsze czytajmy ulotki dołączone do opakowania.

Zapachy olejków eterycznych i ich właściwości

Zapach olejków eterycznych podoba się wielu osobom. Można z nich wybierać i dowolnie ze sobą mieszać. Właściwości olejków eterycznych, to nie tylko wydzielanie wspaniałej woni, ale także pomoc w uśmierzaniu różnego rodzaju bólu. Poznaj kilka najbardziej popularnych olejków i ich właściwości.

Olejek eteryczny lawendowy

Właściwości olejku lawendowego są nieocenione. Jest jednym z niewielu, które można stosować bezpośrednio na skórę, nie rozcieńczając go wcześniej. Jest doskonały dla osób zdenerwowanych, mających problemem ze snem, ale także tym, które miewają problemy z nastrojem lub nawet wpadają w stany depresyjne.

Olejek lawendowy, dobre sprawdzi się podczas leczenie ran i oparzeń. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Stosowanie olejku lawendowego może okazać się przydatne dla osób, które mają problemy z katarem i nieżytem nosa. Lawendy powinny jednak unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Olejek eteryczny miętowy

Również bardzo popularny, dające wiele dobroczynnych dla zdrowia właściwości. Olejek miętowy jest idealny na problemy z nieżytem nosa, astmą czy nawet bólami głowy. Można go wąchać, pić czy wcierać. Niejednokrotnie mięta ratuje osoby z nawracającymi i uporczywymi bólami brzucha. Jak wiadomo mięta działa także odświeżająco i ochładzająco.

Olejek eteryczny cytrynowy

Właściwości olejku cytrynowego mogą okazać się zbawienne dla kobiet w ciąży. Cytryna ma bardzo charakterystyczny, intensywny, ale zarazem delikatny i przyjemny zapach. Zapach olejku cytrynowego przede wszystkim poprawia humor, ponieważ jest tak bardzo przyjemny.

Dzięki temu olejkowi kobiety w ciąży zmniejszyły odczuwanie swoich dolegliwości związanych z mdłościami. Jeżeli cierpisz z powodu choroby lokomocyjnej, to również wdychaj olejek cytrynowy!

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego

Ma niezwykle szerokie spektrum zastosowań. Jest w stanie skutecznie walczyć z drobnoustrojami, grzybami, bakteriami, ale także przyczynia się do leczenia zapalenia pęcherza, gronkowca złocistego, próchnicy zębów, zapalenia płuc czy nawet trądziku.

Można go dodawać do prania. jest także skuteczny w walce z wszelakimi insektami. Warto mieć go w swoim domu, gdyż jego właściwości są naprawdę bardzo szerokie i pomocne.

Olejek eteryczny goździkowy

Olejek goździkowy zawiera w sobie substancję o nazwie eugenol. Ta substancja ma silne właściwości znieczulające i przeciwzapalne. Wyciąg z goździka często był i nadal jest stosowany w stomatologii, podczas uśmierzania bólu zębów i stanów zapalnych. Olejek goździkowy jest uważany za najlepszy olejek na potencję.

Jednak pamiętajmy, o zachowaniu umiaru. W nadmiarze ten olejek może zaszkodzić. każdy olejek stosujmy z rozwagą i zawsze bardzo dokładnie czytajmy etykiety. Zasady stosowania olejków eterycznych, są ważne. Nie wolno stosować olejków eterycznych na oko, wszystko musi być dokładnie przemyślane i we właściwych proporcjach.

Jedno jest pewne. Każda z nas powinna mieć chociaż kilka podstawowych olejków eterycznych w swoim domu. Czasami mogą okazać się bardzo przydatne. Olejków eterycznych jest wiele, dlatego warto bardzo dokładnie zapoznać się z ich właściwościami i wybrać te, którą mogą okazać się najbardziej przydatne dla nas i naszej rodziny.

Olejek eteryczny eukaliptusowy

Olejek z eukaliptusa pomaga skutecznie zwalczać przeziębienie, pomaga w poprawnym funkcjonowaniu układu oddechowego, doskonale chłodzi, działa bakteriobójczo oraz pomaga zwalczać wszelkiego rodzaju insekty.

Można go stosować do parówek, w saunie, do masażu, na ciuchy lub pościel.

Olejek eteryczny cedrowy 

Olejek cedrowy powinny stosować kobiety mające problemy z włosami. Doskonale pozwala je wzmocnić, swobodnie rozczesać, ale także nadaje im blasku. Co więcej, pomaga zwalczać łupież i podrażnienia skórne. W połączeniu z jajkiem i ulubionymi dodatkami tworzy doskonałą maskę wzmacniającą.

Olejek eteryczny cyprysowy

Nadaje się do nawilżenia pomieszczenia i nadaje mu łagodnego i przyjemnego zapachu. Podobno ma właściwości łagodzące wszelkiego rodzaju bóle, a nawet bóle reumatyczne. Pomaga w zachowaniu ciała i umysły w odpowiedniej i należytej formie.

Olejek eteryczny tymiankowy

Ma bardzo intensywny zapach. Jest pomocny w leczeniu kaszlu suchego i mokrego. Korzystnie wpływa na poprawę samopoczucia, jeżeli ktoś cierpi z powodu bólu gardła lub dróg oddechowych. Może wspomóc leczenie stanów zapalnych pochwy.

Olejek eteryczny pomarańczowy

Jak wiadomo olejek pomarańczowy wytwarza specyficzny, słodki i wyjątkowy zapach. Można śmiało dodawać go do świec, żeby wytwarzał swoją łatwo rozpoznawalną woń. Olejek pomarańczowy jest odpowiedzią na problemu z cellulitem! Wystarczy dodać kilka kropel do balsamu i wmasować go w skórę. Podobno skutecznie walczy z pomarańczową skórką.

Zawiera w sobie dużą dawkę witaminy C. Dlatego działa dobrze na redukcję trądziku, ale także na opóźnienie procesów starzenia się skóry.

Olejek eteryczny grejpfrutowy

Ten olejek doskonale nadaje się do czyszczenia. Jest często stosowany w różnych środkach czystości. Można także samodzielnie wykonać taki specyfik. Odświeża pomieszczenie, nadając mu kojący i delikatny zapach.

Olejek eteryczny z bergamotki

Olejek z bergamotki pomaga łagodzić napięcia i stresy. Jest idealny dla skóry tłustej i mieszanej. Pomaga w stanach zapalnych stawów i mięśni. Jest przydatny w czasie problemów żołądkowych i trawiennych.

Olejek eteryczny konopny

Polecany jest dla osób mających problemy z trądzikiem. Dobrze działa na trądzik i stany zapalne skóry.

Olejek eteryczny cynamonowy

Mało kto wie, że olejek cynamonowy, bardzo często stosowany jest w produktach spożywczych, perfumach. Służy także od odświeżania jamy ustnej.

Olejek eteryczny geraniowy

Zapach olejku geraniowego, może nie spasować każdej kobiecie. Jest bardzo intensywny i ciężki, jednak bardzo długo się utrzymuje. Właściwości olejku geraniowego, to przede wszystkim: działanie uspokajające, przeciwzapalne, moczopędne czy antyoksydacyjne. Stosuje się go zewnętrznie. Można dodawać go do kąpieli czy używać do masażu.

Olejek eteryczny imbirowy

Olejek imbirowy charakteryzuje się bardzo intensywnym zapachem. Doskonale radzi sobie z pokonywaniem wszelkiego rodzaju bóli czy przeziębienia. Można go stosować zapobiegawczo. Świetnie rozgrzewa ciało.

Olejek eteryczny jodłowy

Przyspiesza gojenie się powstałych ran, obtarć. Ma wspaniały, delikatny zapach. Można dodawać go do codziennych kąpieli czy nawilżaczy powietrza. Bardzo często jego ekstrakt dodawany jest do wyrobów kosmetycznych.

Olejek eteryczny kadzidłowy

Olejek kadzidłowy znany jest od dawien dawna. Jego właściwości są nieocenione dla ciała i duszy. Zapobiega gromadzeniu się toksyn, wspomaga pracę mózgu, łagodzi bole stawów i mięśni, redukuje napięcia związane ze stresem.

Olejek eteryczny kajeputowy

Ma bardzo delikatny, spokojny i niedrażniący zapach, nieco przypominający eukaliptusa. Działania tego olejku na zdrowie człowieka są nieocenione. każda kobieta powinna mieć go we własnej apteczce.

Olejek eteryczny z trawy cytrynowej

jest polecany w szczególności, jako środek zwalczający wszelakiego rodzaju insekty, ale także komary. Łagodzi objawy zapalne, więc polecany jest kobietom, które maja problemy z cerą trądzikową.

Olejek eteryczny limetkowy

Olejek limetkowy, jak wszystkie cytrusy, ma bardzo przyjemny zapach. Świetnie nadaje się jako uzupełnienie kompozycji zapachowej, będzie dobrze pachniał także samodzielnie.

Olejek eteryczny mandarynkowy

Jego zapach jest niezwykle słodki i owocowy, bardzo przyjemny. Olejek mandarynkowe bardzo ładnie ściąga na skórę, tonizuje skórę, działa przeciwzapalnie i antytoksycznie. Można mieć go zawsze pod ręką i używać do szybkiego masażu, działa rewelacyjnie na pobudzenie układu nerwowego, działa także uspokajająco.

Olejek eteryczny z oregano

Olejek z oregano działo grzybobójczo i bakteriobójczo. Bardzo dobrze działa na reumatyzm, dlatego jeżeli którakolwiek z Was zmaga się z tą bolesną chorobą, to warto wspomóc leczenie właśnie tym olejkiem.

Olejek eteryczny z pachuli

Polecany jest szczególnie tym kobietom, które mają problemy ze zbyt wysuszoną twarzą lub skórą. Podobno działa także jak afrodyzjak. Warto mieć go przy sobie i rozcieńczać z olejem bazowym.

Olejek eteryczny sandałowy

Czy wiecie, że drzewo sandałowe, z którego wytwarza się olejek jest drugim najdroższym drewnem na świecie! Dlatego nie dziwmy się, że cena małej buteleczki tego olejku, może nas powalić z nóg. Może być stosowany u osób, które mają tendencję do łapania wirusów oraz infekcji. Od wieku stosowany był w leczeniu infekcji dróg moczowych, a jak wiadomo, kobiety bardzo często cierpiana to schorzenie.

Podsumowanie o olejkach eterycznych.

Wszystkie powyższe olejki można śmiało stosować do poprawy swojego zdrowia i samopoczucia. Jeżeli nie masz pomysłu, co jeszcze może uśmierzyć Twój ból, to warto ratować się chociażby olejkami. Zawierają w sobie mnóstwo olejków eterycznych, dlatego mogą skutecznie wspomóc cierpienia. Stosowanie olejków eterycznych wspomaga wiele schorzeń i dolegliwości. Nie czekaj, wybierz najlepszy olejek eteryczny!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
 • Share

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.